Smog - nierozwiązany problem polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 16:30
Słowo smog pochodzi od połączenia angielskich określeń smoke (dym) i fog (mgła). Największe problemy ze smogiem w Polsce mają Kraków i Śląsk.
Audio
  • Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego o zanieczyszczeniu powietrza (Nawiedzeni/Czwórka)
Demonstracja zorganizowana przez Krakowski Alarm Smogowy
Demonstracja zorganizowana przez Krakowski Alarm Smogowy Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Jeżeli jest taka pogoda, że mgła utrzymuje się nisko, to wszystkie dymy z 24 tys. pieców w Krakowie powodują smog i bardzo trudno jest zobaczyć cokolwiek z odległości większej niż 100 metrów - mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Smog powstaje w wyniku spalania węgla i drewna, winowajcami są także samochody i - w mniejszym stopniu - fabryki. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje kaszel, katar i łzawienie, problemy ze spojówkami, a w dalszej perspektywie może prowadzić nawet do nowotworów.

Z audycji dowiecie się, czy maski antysmogowe są skuteczne. Mówiliśmy także o aplikacji stworzonej przez krakowskich studentów, która pokazuje poziom zanieczyszczenia powietrza.

***

Przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 1.12.2015

Godzina emisji: 11.10

Materiał wyemitowano w audycji "Nawiedzeni".

mg/kd

Czytaj także

Czy naszą planetę ocalą plastikożerne owady?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 18:15
Do niedawna naukowcy sądzili, że plastiku nie da się zneutralizować w warunkach naturalnych. Aż zbadano możliwości mącznika młynarka!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasta duszą się od smogu. Co zrobić, by przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 17:01
Polska, obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, a w wielu miastach, m.in. Krakowie i Warszawie, przekraczane są dopuszczalne normy stężenia smogu na metr kwadratowy.
rozwiń zwiń