Chemia w kuchni. Czy olej może się zapalić?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 14:40
Podczas smażenia, gdy ustawimy zbyt wysoką temperaturę, olej zaczyna dymić i wydzielać nieprzyjemny zapach. Czy w ten sposób możemy doprowadzić do pożaru?
Audio
  • Czy smażenie może grozić pożarem? (Nawiedzeni/Czwórka)
W kuchni zachodzi mnóstwo zjawisk chemicznych i fizycznych, z których rzadko zdajemy sobie sprawę
W kuchni zachodzi mnóstwo zjawisk chemicznych i fizycznych, z których rzadko zdajemy sobie sprawęFoto: Glow Images/East News

- Generalnie rzeczy płoną z kilku powodów. Po pierwsze muszą mieć dostęp do tlenu, bo spalanie to wiązanie się cząstek chemicznych z tlenem. Po drugie muszą mieć odpowiednią energię, żeby mogły się samoczynnie rozpadać i wiązać z tym tlenem - wyjaśnia ekspert Łukasz Badowski.

Tyle o procesie zapłonu mówi chemia, ale są jeszcze prawa fizyki. - Rzeczy muszą być tak wymieszane, żeby tlen dotarł do cząsteczek. Jeżeli są w stanie stałym, tlen nie jest w stanie tam wniknąć, najwyżej na powierzchni może się coś dziać - wyjaśnia Badowski.

Znawca nauki wyjaśnia, czy np. podczas smażenia pączków może dojść do zapłonu. Opowiada też o tym, jak dobrać olej, by smażenie było bezpieczne.

***

Przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 15.01.2016

Godzina emisji: 11.00

Materiał wyemitowano w audycji "Nawiedzeni".

mg/kul

Czytaj także

Czy myśląc, spalamy kalorie i... chudniemy?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 15:10
Mózg - jak jak każdy organ naszego ciała - żeby działać, musi wykorzystywać energię. Czy zatem jeśli będziemy intensywnie myśleć, mamy szansę na to, żeby schudnąć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Funk - pan od witamin

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 14:50
Polski naukowiec Kazimierz Funk jako pierwszy wyodrębnił witaminę B1. On też stworzył termin witamina, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiejszą dietę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenix - droga do czarującej fizyki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 08:53
Warszawski Klub Naukowy Fenix ma już na swoim koncie złote medale z Turnieju Młodych Fizyków. Dziś swoją pasją do nauki klubowicze chcą zarazić jeszcze młodszych.
rozwiń zwiń