Chrzest Polski. Jak żyli wówczas ludzie?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 15:05
Lednica, miejscowość, położona w Wielkopolsce - tu prawdopodobnie wszystko się zaczęło. To w tym miejscu mógł także odbyć się Chrzest Polski. Jak żyli na tych ziemiach ówcześni mieszkańcy?
Audio
  • Jak żyli nasi przodkowie na polskich ziemiach ponad 1000 lat temu? (Nawiedzeni/Czwórka)
Fragm. obrazu Jana Matejki pt. Zaprowadzenie chrześcijaństwa
Fragm. obrazu Jana Matejki pt. "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"Foto: Jan Matejko [Public domain]/Wikimedia Commons

Chrzest Polski datuje się na 966 rok i uważa za wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego. Jak przyznają Paweł Bąkowski i Jakub Kamiński, edukatorzy muzealni z Lednicy, osady na polskich ziemiach tysiąc lat temu były rozproszone, a grody dopiero powstawały. Przeciętna średniowieczna, kilkupokoleniowa rodzina, licząca do 9 osób, mieszkała na 9 m2. - I to było duże mieszkanie! - mówią goście Czwórki, podkreślają jednak, że latem w domu przebywało się właściwie tylko po to, by coś zjeść i spać, a większość czasu spędzano, pracując. - Zimą funkcję grzewczą pełniła kuchnia, czyli palenisko, umieszczone z reguły w północnej, czyli najzimniejszej części domostwa. Spano zaś bardzo blisko siebie, by oszczędzić nie tylko miejsce, ale i ciepło - mówią eksperci.

W Czwórce rozmawialiśmy także o elementach wystroju i wyposażenia, których nie spodziewalibyśmy się w średniowiecznych domach, m.in. o ówczesnej "lodówce" znalezionej podczas wykopalisk pod Kaliszem.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Goście: Paweł Bąkowski i Jakub Kamiński (edukatorzy muzealni, Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy)

Data emisji: 2.03.2016

Godzina emisji: 11.10

kd/mg

Czytaj także

Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli trzej królowie?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 14:21
Według podań i przekazów biblijnych, do Betlejem dotarli trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, którzy złożyli nowonarodzonemu Jezusowi dary - złoto, kadzidło i mirrę. Co o wiemy o tych ludziach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Kościół ma do zaoferowania młodym?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 19:10
Dyskoteki ewangelizacyjne, chrześcijański parkour, rockowe koncerty w kościołach, czy rapujący księża - czym parafie przyciągają młodych Polaków?
rozwiń zwiń