Co Kościół ma do zaoferowania młodym?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 19:10
Dyskoteki ewangelizacyjne, chrześcijański parkour, rockowe koncerty w kościołach, czy rapujący księża - czym parafie przyciągają młodych Polaków?
Audio
  • W jaki sposób Kościół stara się zainteresować młodych ludzi religią? (Się mówi/Czwórka)
Co Kościół ma do zaoferowania młodym?
Foto: Glow Images/East News

W Łodzi powstała katolicka grupa rockowa, a dla wierzących i jednocześnie lubiących fizyczne zmagania - szkoła parkour. We Wrocławiu młodzi ludzie mogą z kolei słuchać podczas mszy rapującego księdza, który - zanim wstąpił do seminarium - był osiedlowym "ziomalem". - Mamy mnóstwo inicjatyw. Od grup modlitewnych, po aktywności bardziej "zewnętrzne", jak chór duszpasterstwa - mówił o. Piotr Twardecki, jezuita z Lublina.

Konieczność otwierania się Kościoła na młodzież tłumaczył zaś w Czwórce ks. Karol Oparcik z warszawskiej parafii. - W ostatnim czasie zauważamy lekki spadek obecności uczniów w Kościele, ale związane jest to z faktem, że ci, którzy już się pojawiają, mają świadomość, po co to robią - mówił gość Piotra Firana. Dodał, że nic nie przekonuje tak drugiego człowieka do religii, jak nasze własne świadectwo życia. - Mogę pięknie opowiadać o Bogu, ale jeśli ludzie wyczują, że "ten w tej czarnej sukience" ściemnia, odejdą. Zostaną, jeśli zobaczą, że rzeczywiście żyję zgodnie z tym, co mówię - zmagam się ze swoimi słabościami, staram się każdego dnia nawracać - przekonywał ksiądz.

W programie sprawdzaliśmy, czego młodzi ludzie poszukują, przychodząc do kościoła i co daje im wiara. Opowiadaliśmy także o wielu innych kościelnych inicjatywach dla młodzieży, m.in. działającym w jednej z rzeszowskich parafii teatrze "Atmosfera", który skupia zarówno uczniów, jak i aktorów-amatorów.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: ks. Karol Oparcik (parafia Wniebowstąpienia Pańskiego Warszawie), o. Piotr Twardecki (Duszpasterstwo Akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego), o. Rafał Wardowski (jezuita, student)

Data emisji: 21.01.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/fbi

 

 

Czytaj także

Co wiemy o narodzinach Chrystusa?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 16:17
- Grota Świetlista, w której urodził się Jezus ma ok. 48 m i nie zmieniła się przez lata. Jej teren jest podzielony i tylko część należy do katolików - mówi ks. Jerzy Banach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesi tłumnie odwiedzą Światowe Dni Młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 14:12
Światowe Dni Młodzieży to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu spotkań religijnych w Polsce w 2016 roku. Polacy, odwiedzający wówczas Kraków, korzystając z okazji, przedłużają sobie wakacje, by udać się na wycieczkę do Czech. A ilu Czechów odwiedzi nasz kraj?
rozwiń zwiń