Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli trzej królowie?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 14:21
Według podań i przekazów biblijnych, do Betlejem dotarli trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, którzy złożyli nowonarodzonemu Jezusowi dary - złoto, kadzidło i mirrę. Co o wiemy o tych ludziach?
Audio
  • Kim byli trzej królowie, skąd przyszli i jak pokonali tę trasę? (Nawiedzeni/Czwórka)
Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli trzej królowie?
Foto: Pixabay.com/Public domain

- Nie wiadomo, skąd pochodzili, nie wiadomo też, ilu ich było - mówiła etnograf Amudena Rutkowska w rozmowie z Czwórką. - Wzmianka o "mędrcach" pojawia się wyłącznie w Ewangelii św. Mateusza, nie ma o nich mowy w innych przekazach, dlatego nie jest pewne, czy w ogóle istnieli - dodała ekspertka i przekonywała, że według różnych teorii królowie pochodzili jednak ze Wschodu. Najprawdopodobniej chodziło o tereny dzisiejszego Iranu.

Ekspertka mówiła też o genezie używanych w przekazach biblijnych słów, dzięki którym badacze mogą m.in. domniemywać, o których królów dokładnie chodziło i skąd wzięła się teoria, że byli to przedstawiciele trzech różnych kontynentów. Jej zdaniem tego typu podróż królowie rzeczywiście mogli odbyć i to na kilka sposobów, m.in. na wielbłądach.

***

Tytuł audycji: "Nawiedzeni"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Karol Pawłowicki

Data emisji: 6.01.2015

Godzina emisji: 11.30

kd/mg

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. Przygotowania trwają

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 07:00
Początek listopada był okresem wytężonej pracy dla wszystkich, przygotowujących Światowe Dni Młodzieży. W Łagiewnikach odbyły się szkolenia medialne, dzięki którym będą oni mogli w sposób profesjonalny relacjonować przyszłoroczne wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2015 w Kościele - pielgrzymki papieża i Taizé

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 13:20
W audycji podsumowaliśmy rok 2015 w chrześcijaństwie i Kościele z punktu widzenia młodzieży uczestniczącej w najważniejszych wydarzeniach.
rozwiń zwiń