X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chiny w książkach Yu Hua - szara codzienność niezłomnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 10:00
Książka "Chiny w dziesięciu słowach" jest na polskim rynku pierwszą powieścią autorstwa chińskiego pisarza Yu Hua. - To autor empatyczny, który pisze o swoich współobywatelach, kreśląc ich zmagania z potwornie ciężką rzeczywistością każdego dnia - mówi Elżbieta Brzozowska z Wydawnictwa Akademickiego Dialog.
Audio
  • O książce "Chiny w dziesięciu słowach" opowiada Elżbieta Brzozowska (Czwórka/Pani tomu)
  • Po co nam książki? - o tym prowadząca audycję Iwona Wyciechowska (Czwórka/Pani tomu)
Ulice Pekinu
Ulice PekinuFoto: Glow Images/East News

Najnowsze dzieło Yu Hua pt. "Chiny w dziesięciu słowach" to powieść o problemach, z którymi borykają się mieszkańcy współczesnych Chin. - Źródłem wszelkich kłopotów jest z pewnością to, jak władza postrzega model rozwoju państwa i pomysł na zarządzanie nim - tłumaczy Brzozowska. - Monopol partii z nazwy komunistycznej, która dała wolną rękę najbardziej drapieżnym, kapitalistycznym metodom bogacenia się, musiał doprowadzić do wielu napięć społecznych.

Okł.
Okł. książki "Chiny w dziesięciu słowach"

Lud, przywódca, różnice, niziny społeczne, podróbki - to tylko niektóre z 10 słów-kluczy, które stały się pretekstem dla autora książki "Chiny w dziesięciu słowach", do opisania tego kraju. Dlaczego pisarz wybrał właśnie te rzeczowniki? - Błyskawiczna popularność, jaką cieszą się podróbki odzwierciedla głęboki kryzys etyczny w Chinach - mówi gość Czwórki. - Bowiem, jak podkreśla sam autor, w państwie, w którym sami obywatele zasady mają za nic, trudno liczyć na świetlaną przyszłość.

Czytaj także: "Psychoanioł w Dublinie". Jak wykorzystasz ostatnie siedem dni zycia? <<<

Yu Hua opisuje w swojej najnowszej książce także własne dzieciństwo. Kreśli siebie, jako syna lekarzy, u których sufit był z gazet, który wielbił przewodniczącego Mao, ale który dostrzegał to, jak szybko zanika pamięć po poprzednich przywódcach. - To pisarz bardzo samoświadomy. Nie ucieka od swojej przeszłości, zachowuje o niej żywą pamięć i nie stara się tuszować ani zmieniać swojej historii - tłumaczy Brzozowska.

Ale Yu Hua przedstawia także w swoich książkach losy innych ludzi, którzy, znalazłszy się w trudnych życiowych sytuacjach, zmuszeni są radzić sobie w sposób nierzadko bardzo odbiegający od ich światopoglądu i zasad moralnych. - On sam nazywa swoje opowieści "łamiącymi serce" i podkreśla, że nie przytacza ich, by epatować czytelników brutalnością i przemocą, a dlatego, że "cierpienie Chin jest jego własnym cierpieniem" - tłumaczy gość Iwony Wyciechowskiej.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy o książce"Chiny w dziesięciu słowach" i sytuacji w tym kraju, z audycji "Pani tomu" .

(kd/bch)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Piróg: Sienkiewicz ukształtował mój charakter

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 16:00
Michał Piróg zdradził w Czwórce, dlaczego jako dziecko marzył o przeczytaniu "Quo Vadis" Sienkiewicza i jakie wrażenie zrobiła na nim książka francuskiego autora Mathiasa Malzieu "Mechanizm serca".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonia Bohosiewicz: uwielbiam czytać biografie wielkich ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 08:00
Sonię Bohosiewicz można ostatnio oglądać na scenie Teatru Polonia w Warszawie w monodramie "Chodź ze mną do łóżka" w reżyserii Adama Sajnuka. Choć aktorka ma mnóstwo obowiązków, bardzo lubi czytać i robi to w każdej wolnej chwili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jaskiniowiec". Książka, która wprowadzi cię w prawdziwy świat zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 09:00
"Jaskiniowiec" to mroczna, pełna przemocy powieść. - Spotkacie się ze zwątpieniem, złością, rozczarowaniem i buntem. Ale to zamierzony efekt - powiedział pisarz Jørn Lier Horst w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpiękniejsze kobiety polskiego showbiznesu w czasie PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 17:00
Były wśród nich Kalina Jędrusik, Beata Tyszkiewicz, Barbara Brylska, Grażyna Szapołowska i Katarzyna Figura. Życie kobiet, które kochała cała Polska, w książce "Seksbomby PRL-u" opisał Krzysztof Tomasik.
rozwiń zwiń