Tuwim - poeta, który kochał namiętnie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 07:40
"Moja Stefa będzie zawsze drogowskazem przez całe życie" - tak wyrażał swoje uczucia Julian Tuwim. W książce "Moja miłość" poznajemy romantyczne oblicze poety.
Audio
  • Barbara Riss, filolożka o książce "Moja miłość" (Czwórka/Pani Tomu)
Portret Juliana Tuwima autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1929 roku
Portret Juliana Tuwima autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1929 rokuFoto: Stanisław Ignacy Witkiewicz/Wikipedia/Domena publiczna

Julian Tuwim, jako buntownik nie bez powodu, ironista i satyryk, który wielokrotnie poddawał krytycznej ocenie otaczającą go rzeczywistość, potrafił też żarliwie kochać. W jego dorobku gros wierszy poświęconych było temu właśnie uczuciu.

- Najbardziej popularne są jego wcześniejsze poematy, na przykład z tomu "Siódma jesień". Tu jest najwięcej wierszy poświęconych miłości i Stefanii - zaznaczyła w Czwórce Barbara Riss, filolożka z Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie.

Książka "Moja miłość" pokazuje romantyczne oblicze poety. Jest to zbiór listów, które od najmłodszych lat pisał do swej ukochanej. - Można tam znaleźć jego wiersze z juweniliów oraz te z ośmiu wspaniałych tomów, które uczyniły Tuwima klasykiem - mówiła w audycji "Pani Tomu" Barbara Riss o bogactwie jego dorobku.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Barbara Riss, filolożka z Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie

Data emisji: 11.02.2015

Godzina emisji: 19.00

(pkur/jp)

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Wojna według Michała Gołkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 08:00
Czytelnicy pokochali go jako autora trylogii: "Ołowiany świt", "Drugi brzeg", "Droga donikąd" - osadzonej w świecie gry S.T.A.L.K.E.R. Michał Gołkowski napisał właśnie "Stalowe Szczury. Błoto".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klucz do sukcesu tkwi w wolności

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 11:40
- Tylko wykorzystując w pełni wolność i dany nam talent, angażując się w pełni w to, co robimy, możemy osiągnąć sukces - uważa mentor i diagnostyk rozwojowy Robert Krool.
rozwiń zwiń