Psycholog sportu: motywacja to siła, która pozwala przekraczać granice

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 14:54
- Trening mentalny to rozwijanie umiejętności z zakresu psychologii, które mogą być przydatne w sporcie. Pomagamy zawodnikowi w osiągnięciu sukecsu i nauczenia się czerpania radości z uprawianej dyscypliny - mówiła dr Martyna Nowak, psycholog sportu.
Audio
  • Emocje w sporcie. Psycholog olimpijski dr Martyna Nowak o tym, jak nad nimi zapanować i znaleźć wewnętrzną równowagę (Rozbiegani/Czwórka)
Dr Martyna Nowak (psycholog sportu), dziennikarka Czwórki Karina Terzoni
Dr Martyna Nowak (psycholog sportu), dziennikarka Czwórki Karina TerzoniFoto: Paweł Malinowski/Czwórka

Psycholog sportu odpowiada na indywidualne potrzeby zawodnika. Zgłaszając się do specjalisty otrzymamy kompleksowe wsparcie niezależnie od wykonywanej dyscypliny dr Martyna Nowak

 - Pierwszym elementem jest diagnoza. Ustalamy profil zawodnika i cel współpracy. Pomagamy dobrać narzędzia, które pomogą zrealizować te cele, uczymy, jak trening psychologiczny włączyć w trening sportowy - wyjaśniała specjalistka. - Dopiero właściwie przygotowany i konsekwentnie zrealizowany plan przyniesie spodziewane efekty - przekonywała. 

Ważne jest budowanie świadomości własnych emocji. Zawodnik powinien zrozumieć w jaki sposób myśli i co wpływa na jego zachowanie. Wyjaśniamy skąd biorą się trudności dr Martyna Nowak

Jak nauczyć się treningu mentalnego? Czy mogą stosować go również sportowcy-amatorzy? Czy warto korzystać z pomocy profesjonalnego psychologa sportu i w jaki sposób może pomóc nam osiągać zadowalające wyniki? Na ten temat rozmawialiśmy z Martyną Nowak, psychologiem sportu pracującą z polskimi olimpijczykami. 

W audycji rozmawialiśmy także o najnowszych wynikach raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Justyna Tylczyńska przedstawiła podsumowanie badań dotyczących negatywnego wpływu siedzącego trybu życia na nasze zdrowie. Jak się okazuje choroby będące wynikiem siedzącego trybu życia stanowią czwartą przyczynę zgonów na świecie. Czy siedzenie to nowe palenie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Martyna Nowak (psycholog sportu, psycholog olimpijski) 

Data emisji: 22.09.2018

Godzina emisji: 10.12

ac

Czytaj także

Sztuka prowadzenia sporów w książce "Negocjacyjne zoo"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 10:43
- Każdy z nas jest w pewnien sposób zezwierzęcony. Intencją "Negocjacyjnego zoo" było nadanie ludziom cech zwierzęcych, aby łatwiej było ich rozpoznać - opowiadał na antenie Czwórki autor książki Grzegorz Załuski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychologia na siłowni. Trener to ktoś, kto zrozumie twoje możliwości i potrzeby

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 11:00
- Relacje z osobami, które przychodzą do mnie na trening często są zbliżone do tych, między lekarzem a pacjentem - mówił Adrian Bieliński trener personalny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Budzis: biegaj, będziesz bardziej kreatywny

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 13:00
Szwedzki psychiatra Anders Hansen postanowił udowodnić, że sport rozrusza nie tylko nasze ciało, ale i mózg. - Jeżeli serce szybciej pompuje krew, to ona szybciej dostaje się do mózgu. Tworzą się nowe naczynia krwionośne, a dzięki nim mogą powstawać nowe komórki nerwowe - wyjaśnia Joanna Budzis, pływaczka i psycholog sportu.  
rozwiń zwiń