Dzieci i sport. Ostoją ruchu jest... szkoła

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 15:20
- Może trudno w to uwierzyć, ale ostoją aktywności fizycznej ludzi młodych w Polsce jest szkoła - przekonuje dr Paweł Zembura z Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Aktywność młodych Polaków - czy jesteśmy w europejskiej czołówce? (Rozbiegani/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pressmaster/Shutterstock.com

Czytaj także
rozbiegani 1200.jpg
Łukasz Olkowicz: predyspozycje to nie wszystko

Opublikowany niedawno raport, którego współautorem jest gość Czwórki,  kompleksowo podsumowuje stan aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce - nie tylko pod kątem poziomu, ale również uwarunkowań, infrastruktury, wsparcia rodziców i działań rządowych.- Otoczenie dla rozwoju aktywności fizycznej jest sprzyjające, infrastrukturę mamy na całkiem niezłym poziomie, natomiast uczestnictwo w sporcie i "zachowania siedzące" wyglądają dramatycznie - podsumowuje ekspert. - To, co nas negatywnie wyróżnia na tle innych badanych krajów to uczestnictwo w zorganizowanej aktywności. Na przykład relatywnie niski odsetek młodych Polaków należy do klubów sportowych - tłumaczy.


Czytaj także
wesołowski terzoni 1200.jpg
Jakub Wesołowski: na mecie czuję się innym człowiekiem

Co nas w rankingu wyróżnia pozytywnie? Jakie zmienne dotyczące ruchu sprawiają, że jesteśmy w czołówce Europy? Czego możemy pozazdrościć mieszkańcom Słowenii? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: dr Paweł Zembura (Instytut Studiów Społecznych UW)

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 10.14

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak biegać zimą? W nausznikach, ale nie w swetrze

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 12:00
- Koszula termiczna, cienka kurtka i wygodne buty wystarczą. Zakładanie na siebie ciężkiego ubrania nie poprawia kondycji, za to naraża nas na infekcje  - przekonują Anna Smolińska i Anna Szlendak, organizatorki Biegu Zająca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowice – aplikacja do walki z otyłością!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 10:00
Z raportu opublikowanego przez Instytut Żywności i Żywienia wynika, że 28% chłopców i 22% dziewcząt w VI klasie szkoły podstawowej ma problemy z nadwagą lub otyłością. Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie. Eksperci przewidują, że do 2030 roku otyłość będzie dotyczyła co drugiej osoby w UE. Zły przykład idzie z góry, od rodziców - 64% mężczyzn i 49% kobiet w Polsce ma nadmierną masę ciała.
rozwiń zwiń