Ostatni relaks przed maturą. Wybierz sport, który lubisz

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 12:51
Każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, że aktywność fizyczna jest zbawienna dla naszego organizmu. Ruch może też pozytywnie wpłynąć na naukę. Dodatkowo nie zapominajmy o diecie i śnie. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com
karina terzoni karolina erdmann 1200.jpg
Karolina Erdmann serwuje trening na trudny czas >>>

- Podczas aktywności fizycznej dochodzi do szybszego przepływu krwi, co ma też wpływ na natlenowanie naszych tkanek w tym mózgu - mówi Anna Matusik, trenerka personalna i dietetyczka. - Z krwią też dostarczana jest do mózgu glukoza, która jest paliwem do pracy mózgu - dodaje. 

Matura już w przyszłym tygodniu, stres z nią związany może być przytłaczający. Warto oderwać się od książek choć na chwilę i wybrać aktywność, którą lubimy.  

- Warto wybrać aktywność fizyczną, która sprawia nam przyjemność. Jeden będzie chciał iść pobiegać do parku, drugi będzie się odstresowywał podnosząc ciężary, trzecia osoba wybierze jogę czy pilates - wymienia gość Czwórki.

ZOBACZ TAKŻE Plogging - moda na ekologiczne bieganie >>>


Trzeba jednak pamiętać, że co za dużo to niezdrowo. Sport ma nam pomóc się zrelaksować, odstresować, a nie dołożyć zmartwień. - Nie warto obciążać naszej głowy tak silnym stresorem, którym może być zbyt intensywna dla nas aktywność fizyczna - mówi rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Wchodzimy tu na obszar chorób autoimmunologicznych, które są wywoływane m.in. nadmiernym stresem - dodaje. 

Nie przeforsuj się 

Ćwiczeń relaksujących rozciągających odstresowujacych jest cała masa. - Zdecydowanie radziłabym ćwiczyć po nauce. Nasz organizm, by uprawiać jakąkolwiek aktywność, potrzebuje paliwa, glukozy, tak samo glukozy potrzebuje nasz mózg - wyjaśnia Anna Matusik. - Pobór tych substratów może spowodować, że nie będziemy wydajni podczas nauki. Aktywność powinniśmy potraktować dodatkowo - wyjaśnia. 

Spacer, szybszy marsz, albo zwykły kontakt z naturą mają ogromny wpływ na nasz organizm. Wcale nie trzeba wybierać biegania, fitnessu czy ćwiczeń na siłowni.

Dieta i sen - nie zapomnij o nich

- Zrównoważona dieta, w okresie matur, będzie waszym sojusznikiem - mówi dietetyczka. -Dieta ma wpływ na wszelkie czynności, jakie wykonuje nasz organizm. Nieważne czy to egzamin czy trening - ważne by dostarczyć makroskładników, witamin, mikroelementów - podkreśla. - Organizm zmęczony, niedożywiony czy przejedzony nie będzie funkcjonował prawidłowo. 

Niezwykle ważnym czynnikiem jest też regeneracja nocna. Nie warto "zarywać" nocy, bo sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. 

ZOBACZ TAKŻE Lidia Zamyłko: zamknij oczy i oddychaj prawidłowo >>>

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Anna Matusik (trener personalny i dietetyk)

Data emisji: 05.06.2020

Godzina emisji: 09.20

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siedzisz całe dnie przy biurku? Pomoże ci "pozycja psa"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 14:21
Oto ćwiczenia rozciągające, które pomogą naszym mięśniom, ale także odciążą nasze ciało i kręgosłup po długich godzinach spędzanych przed biurkiem podczas przygotowań do matury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed egzaminem przyjmij pozycję Supermana

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 12:10
Maturzystom zostały ostatnie dni na naukę. Stres rośnie i przeszkadza. Warto się go pozbyć - choćby oddychając. Bardzo często mówi się, że wytrychem do naszego okładu nerwowego jest oddech - mówi Basia Tworek. - To niesamowita funkcja. Oddech płynie wtedy, kiedy o nim nie myślimy, a kiedy zaczynamy o nim myśleć to możemy nim kierować - dodaje. 
rozwiń zwiń