Sportowa motywacja. Jak ją znaleźć? Gdzie się kryje?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 13:46
Gdy za oknem szaro nie jest łatwo zmotywować się do wyjścia na trening sportowy. Jednak planom i nowym celom sprzyja zbliżający się nowy rok, którego nadejście wiąże się z całą listą noworocznych postanowień. Jak w nich wytrwać, jak osiągać zaplanowane cele?
Przy noworocznych postanowieniach nie bierz na siebie za dużo
Przy noworocznych postanowieniach nie bierz na siebie za dużoFoto: shutterstock/ Dirima

Dużo osób mówi, że w pandemii lekko nie jest. Niełatwo znaleźć motywację, niełatwo wybrać się na grupowy trening. Wszystko to wpływa na osłabienie celów, wkrada się znużenie. O cele i motywacje do ich osiągania Karina Terzoni zapytała Joannę Budzis, psycholożkę sportu. 

- Zawsze jak zaczynam nowy rok, to staram się postawić przed sobą jakieś nowe wyzwanie zawodowe. I w 2022 roku będzie to współpraca z judo - zdradza gość Czwórki. - Nowe wyzwania z pewnością spowodują, że i ja będę musiał wyjść ze swojej strefy komfortu, ale sport jest zawsze w moim życiu i prywatnie, i zawodowo - podkreśla. 

Każdy z nas ma czasem taki dzień, że nic się nie chce, że cel do wykonania nie cieszy, a program treningowy wydaje się nudny i męczący. Jednym ze sposobów, by temu zaradzić, jest budowanie motywacji, pewności siebie, przypominanie sobie momentów sukcesów i największych naszych osiągnięć. - To daje informacje, że możesz, że potrafisz - podkreśla psycholog. 

Bez listy ani rusz

Zdaniem Joanny Budzis przy stawianiu sobie nowych celów bardzo ważna jest spisana lista, w dodatku pełna konkretów i liczb. - Na pewno trzeba pobyć samemu ze sobą i zapisać to, co jest dla nas ważne - mówi psycholog. - Wiele jest różnych inspiracji dookoła, ale dopóki nie zapiszesz tego, co chcesz zrobić, to się nie uda. Trzeba znaleźć swoje "why?", trzeba wiedzieć, dlaczego chce się to zrobić? - dodaje. 

Taka lista to nasz ratunek na trudne dni. - Gdy pojawiają się przeszkody, możemy wrócić do listy i znaleźć tam odpowiedź na pytanie, dlaczego to zadanie, to wyzwanie było dla nas ważne - podkreśla gość Kariny Terzoni. 

Czwórkowa prowadząca zauważą, że w takich dyscyplinach jak triathlon czy bieganie bardzo łatwo wyznaczyć sobie cel. Może to być nowa życiówka, start w wybranych zawodach. Trudniej wyznaczać cele w takich dziedzinach sportu jak pilates, joga czy taniec. - Trzeba wiedzieć, jaki mamy cel, czy robimy to dla zdrowia, dla uzyskania balansu w życiu, czy może medytacja nam pomaga - wymienia Joanna Budzis. - W jodze celem może być nowa asana. Należy też pamiętać, że te sporty trenujemy na sali, grupowo, nie unikniemy porównywania się do innych, dlatego nasz osobisty cel jest tak ważny. 

Motywacyjne sztuczki

Karina Terzoni zdradza, że chętnie sięga po kryminały, by dodać sobie motywacji do treningu. - Wybieram superwciągającą opowieść, ustalam sama ze sobą, że audiobooka słucham tylko podczas treningu. Muszę więc wykonać trening, by wiedzieć, jak opowieść się skończy - opowiada. 

Psycholożka Joanna Budzis ocenia ten pomysł jako rewelacyjny i zdradza, że dobrym sposobem jest też trenowanie z partnerem. - Warto znaleźć osobę, która ma podobne cele do naszych - opowiada. - Może to być koleżanka, z którą poplotkujemy i pobiegamy. Możemy podczas treningu słuchać takiej samej muzyki, albo audiobooka - podpowiada. - Ważne by wyjście na trening było przyjemnością, a nie przymusem. 


Posłuchaj
21:38 czwórka rozbiegani 31.12.2021.mp3 Jak się motywować do osiągnięcia wyznaczonych, sportowych celów? (Rozbiegani/Czwórka)

 

Nie za dużo 

Nowy rok niesie ze sobą nasze postanowienia, ale bardzo ważne jest, żeby nie było ich za dużo. - Łatwo jest powiedzieć, że coś chcemy robić, ale trzeba też wyznaczyć jak będziemy to realizować - tłumaczy gość Czwórki. - To progres nas motywuje, a nie sam cel. Musimy wiedzieć, czy będziemy trenować codziennie czy co drugi dzień, a może raz w tygodniu. Ile czasu przeznaczymy na trening - 15, 20 a może 30 minut? W jakie dni tygodnia będziemy trenować. To wszystko powinno znaleźć się na naszej liście celów. Trzeba to określić konkretnie, w liczbach - dodaje. 

Nasz mózg działa w taki sposób, że lubimy poruszać się schematami. Szybko przyzwyczajamy się zarówno do dobrych, jak i złych nawyków. Dodatkowo nasz "autokrytyk" szybciej się włącza niż "kibic wewnętrzny". - Wraz z nowym rokiem nie zmieniajmy zbyt wielu rzeczy na raz. To jest największa pułapka postanowień noworocznych - podkreśla psycholog. 

Według amerykańskich ekspertów większość postanowień noworocznych porzucamy około 15 stycznia. - To wynika z tego, że narzucamy sobie zbyt wiele i oczekujemy spektakularnych rezultatów, gdy po 2 tygodniach ich nie ma, zniechęcamy się - tłumaczy Joanna Budzis. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Joanna Budzis, psycholog sportu

Data emisji: 31.12.2021

Godzina emisji: 09.19

pj

Czytaj także

Realizacja postanowień noworocznych w pandemii? "Spójrzmy szerzej na proces trenowania"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 10:53
Jak nie stracić motywacji, gdy odwoływane są kolejne zawody sportowe? - To zdarza się nawet największym. Chodzi o to, by kierować uwagę na to, co jest zależne od nas, a nie przejmować się tym, na co nie mamy wpływu. Doceniajmy codzienne "małe kroczki", to one budują ostateczną formę - mówiła Joanna Budzis.
rozwiń zwiń