Maciej Berbeka. "Broad Peak jak klamra spiął jego życie"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 19:20
Po raz pierwszy Maciej Berbeka cudem unika śmierci na Broad Peaku w 1988 roku. Po powrocie do domu zmienia swoje życie, koncentruje się na rodzinie, zakłada firmę. Po 25 latach pakuje plecak i wraca do Karakorum. Jak się okazuje, po raz ostatni. 
Himalaje
HimalajeFoto: Piotr Snigorski/shutterstock.com

Posłuchaj
jerzy kukuczka pap 1200.jpg
Jerzy Kukuczka - "dyrektor Himalajów"

Zwycięstwo, które okazało się porażką

Historia Macieja Berbeki zawiera w sobie wszystkie emocje, jakie są udziałem niemal każdego wielkiego himalaisty: radość zdobywania, gorycz porażki, przyjaźń i zdradę, miłość i zadrę. - W trakcie pierwszej wyprawy w Karakorum Berbeka dotarł prawie na sam szczyt Broad Peaku. Niestety nikt go nie poinformował, że tak naprawdę jest na przedszczycie, że jeszcze trzeba iść dalej. Koledzy z bazy nie zrobili tego w trosce o jego zdrowie. Bali się o niego, bo było już bardzo późno - opowiada Jerzy Porębski. - Kiedy Berbeka schodził, był przekonany o zdobyciu góry. O tym, że tego nie dokonał, dowiedział się kilka miesięcy później z pisma "Taterniczek". To go złamało. Porażka go zmieniła.  

Posłuchaj
15:08 [CZWORKA]Faktofonia 22 listopad 2020 berbeka.mp3 Dariusz Kortko i Jerzy Porębski wspominają Macieja Berbekę (Faktofonia/Czwórka)

 

Posłuchaj także
nanga dream okładka 1200.jpg
"Nanga Dream". Outsider na szczytach ośmiotysięczników

Nauczyciel meblarstwa, lodowy wojownik

Himalaista, przewodnik górski IVBV, ratownik TOPR, artysta, scenograf związany z Teatrem Witkacego w Zakopanem. - Maciej Berbeka należał do pokolenia lodowych wojowników, czyli pierwszych polskich alpinistów, którzy zaczęli wspinać się w Himajajach - opowiada Dariusz Kortko. - Ludzie lubili się z nim wspinać, bo w trakcie wypraw tworzył domową atmosferę. Od razu skracał dystans między ludźmi i był bardzo opiekuńczy. 

Posłuchaj także:

Berbeka - zdobywca pięciu ośmiotysięczników - to także pierwszy człowiek, który zimą przekroczył wysokość 8000 metrów w Karakorum. Zimowy zdobywca Manaslu (wejście bez tlenu), Czo Oju i Broad Peaku dwunastej pod względem wysokości góry na świecie, która w marcu 2013 roku zabrała go na zawsze.

Książka "Maciej Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku" ukaże się 25 listopada.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Agata Nowotnik

Goście: Dariusz Kortko i Jerzy Porębski (autorzy książki "Maciej Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku")

Data emisji: 22.11.2020

Godzina emisji: 16.09

kul

Czytaj także

Tylko dla Orlic. O dziewczynach, które na motorach zdobywają świat

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 11:10
W ubiegłym roku przejechały Himalaje. Przed nimi Kirgistan. - Po latach pracy jako prawnik i kilometrach przejechanych w męskim gronie postanowiłam skrzyknąć dziewczyny i razem z nimi zdobywać świat - opowiada Ola Trzaskowska, organizatorka motocyklowych wypraw "Tylko dla Orlic".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrz świata w biegach górskich: po prostu robię to, co kocham

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 18:23
Bartek Przedwojewski wygrał pięciodniowe zawody Golden Trail Championship, czyli wielki finał tegorocznego cyklu Golden Trail World Series. - Po prostu staram się jak najlepiej robić to, co lubię - mówił mistrz w Czwórce. 
rozwiń zwiń