Jubileuszowy 10. Bieg Tropem Wilczym - dołącz i oddaj hołd

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 15:45
W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Tego dnia również ruszy bieg Tropem Wilczym, który upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.
Bieg pamięci łączy pokolenia. Tak było na Biegu Tropem Wilczym w Wichrowie  w 2021 roku.
Bieg pamięci łączy pokolenia. Tak było na Biegu Tropem Wilczym w Wichrowie w 2021 roku.Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Sport to nie tylko aktywność fizyczna, ale także okazja do upamiętnienia różnych wydarzeń historycznych. Do takich wydarzeń należy bieg Tropem Wilczym, który w tym roku odbędzie się po raz 10.

Wyjątkowa edycja

Jubileuszowa edycja biegu będzie wyjątkowa, a to dlatego, że po raz pierwszy i w trakcie wciąż trwającej pandemii wystartuje w ponad tysiącu miejscach na całym świecie. Aby uczcić pamięć "Żołnierzy Wyklętych" pobiegnie wojsko i miasta garnizonowe. W wydarzeniu także wezmą udział misje pokojowe NATO, które są zlokalizowane na całym globie. - To dla nas jest bardzo miłe, że w tym roku oni też będą biegiem chcieli uczcić pamięć polskich bohaterów, Żołnierzy Niezłomnych - mówi Barbara Konarska, rzecznik projektu Tropem Wilczym. - Kto, jak nie żołnierze, bardziej doceni ofiarę, którą oni złożyli i zawsze byli gotowi złożyć.

Bieg odbędzie się w dwóch terminach: 1 marca pobiegną szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, 6 marca natomiast odbędą się biegi lokalne na wszystkich kontynentach. Start wydarzenia nie jest przypadkowy, to właśnie 1 marca, w 2011 roku został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - Pierwszy bieg był inicjatywą kilku osób, które uznały, że bieg, to dobra okazja, żeby uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Jest to inicjatywa i aktywność, w którą może się włączyć praktycznie nieograniczona liczba ludzi, bez względu na wiek - mówi rzeczniczka. - Dystans określono na 1963 metry. Jest to upamiętnienie roku 1963, w którym zginął walcząc ostatni "Żołnierz Wyklęty" Józef Franczak "Lalek". To pokazuje, że jeszcze prawie 20 lat po wojnie ta wojna tak naprawdę jeszcze się nie skończyła.


Zaczęło się od kilkunastu osób

Bieg odbył się w okolicach Zegrza, wzięło w nim udział zaledwie kilkanaście osób, które jednak postanowiły podtrzymać tę inicjatywę. Dołożyli wszelkich starań w jego propagowaniu i w drugiej, stołecznej edycji wzięło udział blisko 1500 osób, czwarta zaś edycja wybiegła już z Polski. - Jest to największy bieg pamięci na świecie, nie ma nigdzie podobnej inicjatywy - podkreśla rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Jest to także wydarzenie, które jednoczy wszystkich Polaków na świecie, niezależnie gdzie są.

Czytaj także:

Edukacyjną częścią biegu, oprócz wymownego dystansu, jest to, że każdy uczestnik biegnie z wizerunkiem Żołnierza Niezłomnego na koszulce. Pakiety edukacyjne, przygotowane przez IPN, znajdują się także w pakietach startowych. - Od kilku lat również organizujemy zbiórki krwi, a inicjatywa cieszy się olbrzymią popularnością. Można więc w sposób wymierny pomóc innym - zaznacza Barbara Konarska. - Wciąż trwają zapisy i można dołączyć do biegu. Na biegaczy czeka mnóstwo wyjątkowych tras.

Polskie Radio objęło wydarzenie swoim patronatem.

Posłuchaj
04:43 Czwórka/Rozbiegani - bieg pamięci 25.02.2022.mp3 O Biegu Tropem Wilczy mówi Barbara Konarska, rzecznik projektu (Rozbiegani/Czwórka)


***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Data emisji: 25.02.2022

Godzina emisji: 09.50

aw

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimowy Ultramaraton Karkonoski. "Ekstremalna satysfakcja na mecie"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 12:00
- Zimowy Ultramaraton Karkonoski to próba charakteru, ogromne wyzwanie i wspaniała przygoda jednocześnie. Na mecie zawsze są duże emocje i satysfakcja, a to piorunująca mieszanka - opowiada Agnieszka Korpal, organizatorka biegu.
rozwiń zwiń