Mont Blanc z Dominiką Warchoł. Jak przygotować się do wyprawy?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 12:00
9 dni, ponad 170 km, 10 000 m przewyższeń, 7 kempingów, 1 schronisko i masa pozytywnych ludzi na szlaku - tak można podsumować wyprawę gościa Czwórki Dominiki Warchoł na Tour du Mont Blanc.
Podróżniczka Dominika Warchoł  w Czwórce
Podróżniczka Dominika Warchoł w CzwórceFoto: Aleksandra Jasińska/Czwórka

Dookoła Mont Blanc

Dominika Warchoł jest podróżniczką i wielbicielką aktywnej turystyki. Pierwszą połowę wakacji postanowiła spędzić na trekkingu dookoła Mont Blanc.

- Pomysł pojawił się jakiś czas temu, kiedy wydawało mi się, że jest to trasa dla nadludzi i osób, które uprawiają sport codziennie. Dwa lata temu zobaczyłam relację z trasy na Instagramie, gdzie jego autorka przeszła ją z mamą. To dodało mi odwagi i zachęciło - mówi gość Czwórki. - Podzieliłam się pomysłem z koleżanką, która powiedziała: to idziemy!

Wśród wielu propozycji trekkingów w Alpach Zachodnich, Tour du Mont Blanc cieszy się największą popularnością. Uważany za najwyższy szczyt Europy, przyciąga swoją magią tych, którzy chcieliby na niego wejść lub chociażby popatrzeć z każdej możliwej strony. Trasa trekkingu Tour du Mont Blanc to około 170-kilometrowa pętla okrążająca masyw Mont Blanc z sumą przewyższeń około 10 kilometrów. Szlak wiedzie przez Francję, Włochy oraz Szwajcarię. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej "przyjaznych" trekkingów. Zdecydowania większość trekkerów przygodę z Mont Blanc rozpoczyna w miejscowości Chamonix - najsłynniejszym i najdroższym alpejskim mieście.


Lekki plecak ważna sprawa

Tam też rozpoczęła ją Dominika. - Osławione Chamonix robi wrażenie. Jest przepięknie - mówi. - Klimat jest górski. Myślę, że bym tam wróciła, ale nie na długo, bo to dość turystyczne miejsce.

W takiej wyprawie ważna jest waga plecaka. Bagaż rozmówczyni Kariny Terzoni ważył ok. 13 kg, a znalazły się w nim najpotrzebniejsze rzeczy. - Były kempingowe rzeczy, bo głównie spałyśmy na kempingach. Kuchenka, niedużo jedzenia, bo można dokupić na trasie - opowiada podróżniczka. - Teraz wiem, że niektóre z nich mogłyby być lżejsze. Jednak wszystko, co miałam w bagażu, było potrzebne.

Źr. Youtube/The Tour Du Mont Blanc in 3 Minutes

Dominika poruszała się na wysokości 2500 m. W przygotowaniach do trasy korzystała z relacji dostępnych w internecie. Wybranego szlaku trzymała się prawie w 100 procentach.

Reagować na pogodę

Jak podkreśla gość Czwórki, na wyprawę trzeba się nie tylko dobrze przygotować, ale też wiedzieć, jak na siebie uważać. - W upalne dni koniecznie trzeba założyć coś na głowę i kark. Pić dużo wody, szukać też w miarę możliwości cienia, żeby uniknąć udaru - opowiada. - Ja niestety miałam mocne przegrzanie organizmu. Wtedy należy się chłodzić, ale stopniowo i pić bardzo dużo wody. Kiedy potem wracamy na szlak, należy iść powoli własnym tempem i robić przystanki co 15 minut. Jeśli tego potrzebujemy, należy się zatrzymać.

Gdzie spać?

Na trasie zdarzają się bezpłatne kempingi, czasem jednak wiąże się to z brakiem udogodnień. Ceny za kempingi wynoszą ok. 8 EU, co według Dominiki, jak na panujące tam standardy, nie jest kwotą zbyt wygórowaną. - Cena w schronisku jest dużo wyższa. Za noc w pokoju ok. 20-osobowym zapłaciłyśmy 35 EU za miejsce. Śniadanie z obiadokolacją to rząd 70 EU. Są to kosmiczne koszty - dodaje.

Zobacz także: 

Według gościa audycji najlepiej na taką wyprawę wziąć osobę, którą znamy i która lubi podobne rzeczy. - Jest to wędrówka w warunkach ekstremalnych, dlatego dobre towarzystwo na trasie jest bardzo ważne - zauważa Dominika. - Od tego zależy cała atmosfera wyprawy. Ważne jest, żeby się zgrać w teamie. Najfajniejsze w tej podróży to osoby, które spotkałam na trasie. Najmilej wspominam Chorwatów, z którymi spotykałyśmy się na trasie i z którymi przegadałyśmy kilka godzin. Mam nadzieję, że coś z tej znajomości będzie. Góry jednoczą.

W planach Dominika ma wiele planów podróżniczych. W najbliższym czasie planuje podróż na rowerową wyprawę na Węgry, a potem wyprawę do Kolumbii.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Dominika Warchoł (podróżniczka, wielbicielka aktywnej turystyki)

Data emisji: 05.08.2022

Godzina emisji: 09.15

aw/kul

Czytaj także

ABC górskiego biegania: sprawdzone buty, woda i sen między etapami

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 14:50
W ten weekend w malowniczym Krościenku nad Dunajcem odbywa się Festiwal Biegów Górskich Etapowa Triada. Uczestnicy imprezy przekonują, że ten rodzaj biegania nie tylko wpływa na polepszenie kondycji fizycznej, ale też oczyszcza głowę i pozwala docenić piękno przyrody. Tylko jak się przygotować do takiego wyzwania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kamienny sufit". Emancypacja w sercu Tatr

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 12:00
Sto lat temu wyznaczały nowe drogi i w sukienkach wdrapywały się na szczyty - Tatr i polskiego feiminizmu. Dziwaczne i ekscentryczne, bezczelne i szalone. Bohaterki "Kamiennego sufitu" - najnowszej książki Anny Król.
rozwiń zwiń