Szachy - "wszechstronny rozwój i higiena dla umysłu"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 12:00
Sukces serialu "Gambit Królowej" przełożył się na popularyzację szachów w Polsce i na świecie. Michał "SzachMajk" Kanarkiewicz, finalista naszego plebiscytu "Nieprzeciętni" z 2018 roku, połączył popularność oraz duży zasięg mediów społecznościowych i z sukcesem promuje szachy na TikToku.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Lidaphotos

Szachy 1200.jpg
Szachy diagonalne. Pomysł naukowca Politechniki Krakowskiej

Statystyki potwierdzają, że szachy to nowy trend TikToka i coraz więcej jego użytkowników sięga po tę królewską grę. - TikTok jest teraz coraz bardziej popularną platformą społecznościową, pojawiłem się na niej z początkiem stycznia, gdy materiałów o grze w szachy nie było tak dużo - mówi Michał Kanarkiewicz. - Była to dla mnie szansa na dotarcie do większej społeczności i złamanie stereotypu, że TikTok jest tylko do wygłupów, tańca i śpiewu. Swoimi filmami chciałem zarażać pasją szachową.

Posłuchaj
05:31 Czwórka/Rozbiegani - szachy 26.03.2021.mp3 Z Michałem Kanarkiewiczem rozmawiamy o szachach (Rozbiegani/Czwórka)
 

Pierwszy film Michała już pierwszego dnia miał 1,3 mln wyświetleń, obecnie ma już o ponad 1 mln więcej, a chętnych do poznania tajników gry jest coraz więcej. Jak więc zacząć? - Przede wszystkim jak najszybciej rozgrywać tzw. mini gry, czyli nauczyć się podstawowych ruchów i zagrać pionkami. Potem dołożyć wieżę i grać pionkami i wieżą, to jest tak zwana "gra pionami", "gra pionami z wieżami" - opowiada. - Moim zdaniem trzeba włączyć element gry, nawet jeżeli nie znamy dobrze zasad. Ja też tak zaczynałem.

szachy1200.jpg
Michał Kanarkiewicz: życie jest jak gra w szachy. Naucz się jej zasad

Źr. YouTube/3 PUŁAPKI DEBIUTOWE W SZACHACH - Szachy Dla Początkujących #3 - SzachMajk


Jak radzi "SzachMajk", dobrze znaleźć partnera do gry. Jest to dobry sposób na spotkanie i wspólne spędzenie czasu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, można zagrać online na jednej z platform. Niezależnie od pory dnia znajdą się tam chętni na partyjkę szachów, którą - jak przekonuje gość audycji - można wygrać dwoma ruchami.


Źr. Netflix/Gambit Królowej/zwiastun

- Szachy to świetna gimnastyka dla naszego mózgu. Jak powiedział pan Andrzej Dadełło, są taką higieną dla umysłu i ja bardzo wierzę, że szachy rzeczywiście wspierają nasz wszechstronny rozwój - mówi Michał Kanarkiewicz. - Nie wszyscy muszą chcieć dojść do poziomu arcymistrza, ale zawsze obok strategicznych wyzwań i ogólnego rozwoju szachy mogą być wielką frajdą i stanowić swoiste SPA dla umysłu.

Posłuchaj także:


***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Gość: Michał "SzachMajk" Kanarkiewicz (utytułowany szachista, Trener Szachowy Gwiazd, popularyzator gry w szachy, finalista plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni" z 2018 roku)  

Data emisji: 26.03.2021

Godzina emisji: 09.42

aw

 

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Szachów. "Szachy to uniwersytet życia"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 16:06
- Zachęcam wszystkich do zainteresowania się tym sportem - mówił w rozmowie z Czwórką arcymistrz szachowy Jan Krzysztof Duda. A jak tłumaczył szachista Michał Kanarkiewicz, to gra, która uczy życia. - Strategicznego myślenia, planowania, przewidywania posunięć przeciwnika, a co najważniejsze: uczy przegrywania - mówił ekspert.
rozwiń zwiń