Perfumy niszowe - zapach kadzidła, papryki i rajdu samochodowego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 11:30
Kiedyś kobiety chciały pachnieć Chanel, mężczyźni stawiali na Diora, dziś branża perfumiarska ma dużo więcej do zaoferowania, a my możemy otulać się wonią kościelnego kadzidła, tytoniu, whisky, szałwii oraz wysuszonej słońcem trawy.
Audio
  • Perfumy niszowe cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdź w czym możesz wybierać (Czwórka/Się mówi)
Perfumy niszowe są w podobnych cenach jak zapachy komercyjne, ale podkreślają naszą wyjątkowość
Perfumy niszowe są w podobnych cenach jak zapachy komercyjne, ale podkreślają naszą wyjątkowośćFoto: Glow Images/East News

Jean-Claude Ellena, znany kreator perfum, który współpracował m. in. z Balenciaga i Hermès w swoim pamiętniku napisał, że "woń jest słowem, a perfumy literaturą". Nic więc dziwnego, że we Francji twórcy zapachów są honorowani zaszczytnym tytułem Komandora Orderu Sztuk Pięknych i Literatury. W 2007 roku wyróżnienie to otrzymał Serge Lutens - guru zapachowy, który w 1992 roku po raz pierwszy w historii użył zarezerwowanego dla mężczyzn zapachu cydru w perfumach dla kobiet. Dziś w ofercie tej niszowej marki znajdziemy m. in. zapach z nutą skórki od chleba, goździków, indyjskiej tuberozy oraz liści tytoniu.

Czytaj także: Fashion truck, czyli butik mobilny >>>

/

- Tych nietypowych zapachów jest w zasadzie coraz więcej - mówi ekspertka zapachowa Justyna Kozak. - W ofercie mamy na przykład perfumy o zapachu rajdu samochodowego. To dzieło florenckiej marki Santa Maria Novella, które powstało jako wyraz nostalgii za rajdami samochodowymi w Monte Carlo. Czuć tutaj warsztat samochodowy, benzynę, smar i skórzaną tapicerkę. Zapach wywołuje skrajne emocje, ale jest też tak, że panie, które kupują go dla swoich mężczyzn wracają także po flakon dla siebie.

Przemyślana koncepcja, jak na przykład konkretna nuta przewodnia, która definiuje zapach, to najbardziej charakterystyczna cecha perfum niszowych. Dodatkową zaletą jest też to, że nie obowiązuje tutaj podział na płeć.

- Perfumy niszowe cieszą się coraz większą popularnością. Być może dlatego, że ludzie coraz bardziej chcą się wyróżniać z tłumu - tłumaczy ekspertka. - Zapach jest elementem podkreślającym naszą osobowość.

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się perfumy z nowojorskiego laboratorium CB I Hate Perfume. Jedna z linii pachnie dymem klonowych liści, inna wilgotną ziemią.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda Piotr Firan

Czytaj także

Dredy wchodzą na salony

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 18:50
W kinach można już zobaczyć doskonały film dokumentalny "W drodze do Jah", który poświęcony jest Jamajce, muzyce reggae i rastafarianizmowi. To kolejny krok popularyzujący ten ruch, jamajskie brzmienia i co za tym idzie też dredy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ochryda - macedońska stolica krzyży

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 18:33
Niesamowite miasto w Macedonii, które od 1980 roku jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ochryda to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć, bo ani zdjęcia ani filmy czy opowieści nie oddają skali jego piękna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klocki typu geomag szturmem podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 17:30
Świat niezmiennie pędzi naprzód, co i rusz dostarczając nam interesujących nowości i ciekawostek. W ostatnich latach rozpętało się szaleństwo na punkcie magnetycznych klocków typu geomag. Zabawa nimi to nie tylko frajda dla całej rodziny, ale i pomoc naukowa czy nawet element wystroju wnętrz.
rozwiń zwiń