Amerykańskie parki narodowe - piękno przekraczające wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 18:30
Słysząc "amerykańskie parki narodowe" mamy przed oczami niesamowite widoki, ogromne przestrzenie i dziką przyrodę. Najsłynniejszy to Yellowstone. - Warto zobaczyć wszystkie z nich, bo każdy ma w sobie coś absolutnie fascynującego i przyciągającego - przekonywała podróżniczka Marta Cwalina-Śliwińska.
Audio
  • Yellowstone to najbardziej znany amerykański park narodowe, ale każdy z pozostałych 58 również jest imponujący (Czwórka/Się mówi)
Naturalny most w kanionie Bryce
Naturalny most w kanionie BryceFoto: Wikipedia / CC

We wrześniu 2014 roku w podróż szlakiem amerykańskich parków narodowych wybrali się autorzy bloga "Świat z bliska", Marta Cwalina-Śliwińska i jej mąż Łukasz. Swoimi wrażeniami postanowili podzielić się ze słuchaczami Czwórki. - Byliśmy tam przez kilka tygodni, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Udało nam się zwiedzić aż dziewięć tych parków - powiedziała Marta.
Zdecydowanie największe wrażenie zrobił na nich Park Narodowy Yellowstone. Znajduje się on na terenie aż trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho, zajmując powierzchnię 8980 km². - Tak naprawdę moglibyśmy o nim opowiadać w radiu godzinami przez długie tygodnie. Jest to coś niesamowitego, zapierającego dech w piersiach. Położony na wysokości dwóch tysięcy metrów, otoczony szczytami gór - nie ukrywała zachwytu Cwalina-Śliwińska.
PRZECZYTAJ: Floryda - palmy, słońce i... aligatory

Ale nie tylko te największe i najbardziej znane, choćby z licznych produkcji filmowych oraz książek, amerykańskie parki narodowe zapisują się w pamięci na stałe. - Park Narodowy Zion w stanie Utah, położony nieopodal Bryce Canyon też ma się czym chwalić. Każdy się czymś wyróżnia, ich zróżnicowanie jest ogromne. Dlatego też tak często wykorzystuje się w różnych obrazach. Lepszej scenografii niż to, co możemy tam zobaczyć, wyobrazić sobie nie sposób - kontynuowała swoją opowieść podróżniczka.

Erupcja
Erupcja gejzeru Castle w okresie zimowym; foto: Wikipedia / CC

Nie tylko przyroda oraz architektura stanowią o wartości tych miejsc. Dla Cwaliny-Śliwińskiej niezwykle inspirująca była też obserwacja dzikich zwierząt. - Są one wszędzie. W Yellowstone na bizony patrzymy tak, jak w filmach Kevina Costnera. Fascynujące są ptaki, mieliśmy okazję zobaczyć orła bielika. Zwierzęta podchodzą bardzo blisko człowieka. Organizacja zarządzając amerykańskimi parkami w ogóle w to nie ingeruje. Kiedyś było inaczej, ale teraz uznano, że każdy park powinien żyć własnym życiem i jest to naprawdę wspaniałe rozwiązanie! - spuentowała Marta Cwalina-Śliwińska.
Więcej o impresjach związanych z amerykańskimi parkami narodowymi - w zapisie audycji "Się mówi".
ac/ag

Czytaj także

La Mancha - duch Don Kichota i magia wiatraków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:24
La Mancha uznawana jest często za kolebkę hiszpańskości. To region historyczno-geograficzny w Hiszpanii, wchodzący w skład wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha, a rozsławił go oczywiście Miguel de Cervantes w swojej XVII-wiecznej powieści "Don Kichot z La Manchy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieustraszeni Wystrachowie w koronach boliwijskich drzew

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 08:00
Marzena i Krzysztof Wystrachowie nie boją się ekstremalnych wyzwań. Jednym z nich było mieszkanie przez prawie dwa miesiące w koronach drzew boliwijskiej dżungli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesień w Portugalii? Skuś się na surwiwal w Lizbonie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 16:00
Portugalia cieszy się wśród polskich turystów opinią wiecznie słonecznego raju. Zamiast jednak wylegiwać się na plażach, warto zaopatrzyć się w wygodne buty i ruszyć szlakiem po wąskich uliczkach Lizbony. Jak zaplanować taką podróż?
rozwiń zwiń