Polacy na emigracji. "Jeśli ktoś naprawdę chce, da sobie radę"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 08:00
Nie wszyscy Polacy, którzy opuścili kraj, by zarabiać zagranicą, pracują "na zmywakach". Wielu przekonuje, że wystarczy dobre wykształcenie i odrobina samozaparcia, by udało się spełnić marzenia o karierze.
Audio
  • Emigrantka Danuta Janicka-Mierzwa, Michał Dembiński i Hiszpan Daniel Del Rosal Garcia opowiadają o tym, co zatrzymuje Polaków zagranicą i jak wygląda życie w Polsce z punktu widzenia obcokrajowca? (Czwórka/Się mówi)
  • Rozmowy z Polakami na emigracji w Irlandii. Jak sobie radzą i czemu nie chcą wracać do Polski? (Czwórka./Się mówi)
Wielu Polaków na emigracji świetnie sobie radzi, marzą jednak o tym, by wrócić do kraju
Wielu Polaków na emigracji świetnie sobie radzi, marzą jednak o tym, by wrócić do krajuFoto: Glow Images/East News

2 200 000 Polaków mieszka poza granicami kraju - wynika z danych GUS-u. Od 2002 roku liczba naszych rodaków na emigracji wzrosła o niemal 1,5 mln. Wyjeżdżają często osoby młode i wykształcone. Wielu z nich zapuszcza w nowych ojczyznach korzenie i - zamiast na kilka miesięcy - pozostają tam całe lata.

Łukasz Wasiak, który w Irlandii przebywa już osiem lat, przyznaje, że w Polsce przez dwa lata po studiach bezskutecznie szukał pracy, a tam przyjęto go z otwartymi ramionami. - Być może ze względu na dobrą znajomość języków obcych: angielskiego, bułgarskiego i słowackiego - tłumaczy Wasiak, który doświadczenie w zawodzie tłumacza zdobywał już na studiach. Klaudia Kałążna, Polka, która również w Irlandii pracuje na stanowisku zgodnym ze swoim wykształceniem, także jest zdania, że jeśli ktoś jest ambitny i chce sobie poradzić, to mu się uda.

Czytaj także: Polacy emigrują. Socjolog: Nie ma w tym niczego złego <<<

Jej zdaniem, choć oczywiście wśród polskich emigrantów są ludzie, którzy wykorzystują irlandzki system socjalny, z pewnością większość jest dziś pełnoprawnymi, wartościowymi członkami społeczeństwa. - Polacy dobrze zadomowili się na przykład w Wielkiej Brytanii. Tamtejsi pracodawcy podchodzą do naszych rodaków z dużą dozą sympatii, wszystko dobrze się układa - opowiada Michał Dembiński z Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej. - Napady na Polaków zdarzają się, ale z reguły w mniejszych miejscowościach, w których dotychczas nie znano zjawiska, jakim jest emigracja. W dużych miastach takich problemów nie ma.

Czytaj także: Czy Polska to dobre miejsce do życia? <<<

Co takiego zachodnie rynki pracy dają Polakom, że ci opuszczają ojczyznę, by płacić podatki zagranicą? - Możliwości - odpowiada Dembiński. - Człowiek, który chce założyć firmę, nie jest traktowany przez urzędników jak wróg czy hochsztapler.

Jak żyje sie młodym ludziom w krajach zachodnich? Jakich prac się imają i z jakimi problemami muszą się borykać? Zapraszamy do wysłuchania nagrań rozmów z audycji "Się mówi".

(kd/mm)

Czytaj także

Jak poruszać się po Londynie środkami transportu miejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 19:23
Jeśli planujecie w najbliższych dniach wycieczkę do Londynu - oto, co musicie wiedzieć o tamtejszej komunikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Psychoanioł w Dublinie". Jak wykorzystasz ostatnie siedem dni życia?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 12:00
"Psychoanioł w Dublinie" to powieść łącząca kilka różnych gatunków literackich. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani sensacji, kryminału, jak i komedii romantycznych i science-fiction. - To nie miała być zabawa formą. Chciałem po prostu zrobić czytelnikowi niespodziankę - opowiada Łuksza Stec, pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walia. Dlaczego warto się tam wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 14:14
Choć terytorium Walii to tylko ok. 20 tys. km², na jej obszarze wybudowano ponad czterysta zamków. O tym niezwykłym regionie świata opowiemy we wtorkowej audycji "4 do 4" w cyklu "Bliżej świata".
rozwiń zwiń