X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dyskryminacja płci. "To przez bariery w głowach"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 17:30
Kobiety są lepiej wykształcone, a rzadziej zajmują kierownicze stanowiska. - Ciągle najwięcej do powiedzenia w tej kwestii mają stereotypy - mówi Justyna Kryczka, koordynatorka projektu "Równość w biznesie".
Audio
  • Jak walczyć z dyskryminacją płci w pracy? (Się mówi/Czwórka)
Na świecie istnieją organizacje, które nie dopuszczają do przetargów firm nie posiadających w gremiach decyzyjnych różnorodności
Na świecie istnieją organizacje, które nie dopuszczają do przetargów firm nie posiadających w gremiach decyzyjnych różnorodnościFoto: Glow Images/East News

Polskie prawo pracy zakazuje dyskryminacji, także ze względu na płeć. Pracodawca, który tego nie przestrzega, popełnia przestępstwo. - Im szybciej mężczyźni zrozumieją, że dziś ważne jest to, żeby kobiety były w kadrze zarządzającej, tym lepiej dla rozwoju firmy - tłumaczy Katarzyna Twarowska z portalu LiderkiBiznesu.pl. - Różnorodność ma znaczenie i jest korzystna, jeśli chce się osiągnąć przewagę konkurencyjną na rynku.

W audycji mówimy, które stereotypy stworzyły "szklany sufit" na rynku pracy i sprawdzamy, na czym polega program "Równość w biznesie" przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Katarzyna Twarowska (portal LiderkiBiznesu.pl)

Data emisji: 3.09.2015

Godzina emisji: 14.00

kul/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Słowa też gwałcą" - kampania Feminoteki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 16:00
Według badań 85 procent kobiet doświadcza agresji słownej w przestrzeni publicznej. Feminoteka opublikowała spot, w którym kobiety cytują słowa usłyszane pod swoim adresem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Role i niedole płci w korporacji. Kobiety są dyskryminowane?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 16:27
- Dysproporcja między zarobkami kobiet i mężczyzn zwiększa się proporcjonalnie do zajmowanego stanowiska i stażu pracy. Na "niskich" stanowiskach wynagrodzenie jest podobne - tłumaczyła adwokat Eliza Kuna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polscy single rzeczywiście są samotni z wyboru?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 17:22
- Trudno jest samotnej osobie spotkać drugą, równie samotną i nastawioną na związek. A im ludzie ci są starsi, tym sytuacja jest bardziej skomplikowana - tłumaczyła coach Agnieszka Nadstawna.
rozwiń zwiń