Dynia i jej wszystkie tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 09:15
Z twardej skóry dyni można zrobić lampion Halloween, a z wydrążonego miąższu - zupę, ciasto albo placuszki. To ostatni moment, by skorzystać z dobrodziejstw tego warzywa.
Audio
  • Zdradzamy sekrety dyni i odwiedzamy farmę tego warzywa (Się mówi/Czwórka)
Dynia to jedno z dobrodziejstw jesieni - zawiera B-karoten, witaminy z grupy B, cynk, potas i wapń
Dynia to jedno z dobrodziejstw jesieni - zawiera B-karoten, witaminy z grupy B, cynk, potas i wapńFoto: Glow Images/East News

Jeszcze do listopada trwa sezon na dynię. Nasza reporterka wybrała się na plantację tego warzywa, żeby sprawdzić, jak się je hoduje i które odmiany są najlepsze.

- W tej chwili sprzedajemy głównie dynie Halloween, mocno pomarańczowe, w rozmiarze 5-10 kg. Ale mamy też my dynię nazywaną kołem od traktoru lub prowansalską. U nas jest ona mała, ale w cieplejszych klimatach rzeczywiście dorasta do rozmiarów kół od traktorów. Mamy też dynię masłową, która ma kształt wydłużonej gruszki i posmak orzechowy, a także dynie ozdobne - mówi Krzysztof Chojnacki, właściciel farmy dyni w Powsinie pod Warszawą.

Z audycji dowiecie się, ile ważyła największa dynia świata i w jakich kolorach występuje to warzywo. Wyjaśniamy też, jak odróżnić dynię ozdobną od jadalnej.

***

Przygotowała: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 28.10.2015

Godzina emisji: 15.20

Materiał wyemitowano w audycji Się mówi.

mg/kd

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się bierze ostrość w papryce?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 14:30
Jalapeño, pieprz cayenne, chilli - dziś sprawdzamy, która z papryk jest najostrzejsza, jak powstaje wrażenie ostrości i czym należy zapić sos tabasco, żeby złagodzić jego działanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywamy sekrety czekolady!

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 18:30
Prawdziwa czekolada musi zawierać przynajmniej 30 proc. kakao i nie powinna mieć w składzie innych tłuszczów niż masło kakaowe. Wtedy będzie miała idealny smak!
rozwiń zwiń