Dzieci robią zakupy w sieci. Czego im nie wolno?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 15:13
W internecie można kupić właściwie wszystko, ale na szczęście takie wirtualne zakupy ograniczane są przepisami prawa.
Audio
  • Czy w internecie rzeczywiście można kupić wszystko i w jakich przypadkach po transakcji możemy mieć problemy? (Się mówi/Czwórka)
Dzieci, które nie skończyły 13. roku życia nie mogą zawierać umów, a młodzież między 13, a 18. rokiem życia może dokonywać transakcji w stopniu ograniczonym
Dzieci, które nie skończyły 13. roku życia nie mogą zawierać umów, a młodzież między 13, a 18. rokiem życia może dokonywać transakcji w stopniu ograniczonymFoto: Glow Images/East News

Słuchaj także
laptop 1200.jpg
E-wolontariat. Jak pomagać w sieci?

Umów w sieci nie mogą na przykład zawierać osoby poniżej 13. roku życia. - W praktyce jednak liczy się oświadczenie woli. Osoby niepełnoletnie potwierdzają więc, że mają 18. lat i dokonują transakcji - mówiła w Czwórce kom. Agnieszka Hamelusz z KGP, a Ernest Makowski z UOKiK tłumaczył, że żądanie na przykład opłat za zwrot towaru zakupionego przez dzieci, lub uniemożliwianie takiego zwrotu jest niezgodne z prawem.

W programie rozmawialiśmy także o tym, jakie szkodliwe zapisy w umowach stosują właściciele internetowych sklepów, co zrobić, gdy zniszczymy opakowanie towaru, który chcemy zwrócić i w jakich przypadkach zgłaszać sprawę policji.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: kom. Agnieszka Hamelusz (Komenda Główna Policji), Ernest Makowski (Urząd Ochrony Komunikacji i Konsumentów)

Data emisji: 17.11.2015

Godzina emisji: 14.00

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kranówkę można pić? Obalamy mity!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 15:00
Jakość wody z kranu spełnia standardy wody pitnej i można ją spożywać bez przegotowania - przekonują eksperci. A co, jeśli smak lub zapach wody budzi nasze wątpliwości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie na kredycie. Młodzi zadłużają się na potęgę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 17:00
Na 8 mln Polaków w wieku 18-31 lat prawie 330 tys. ma problem z terminową spłatą zobowiązań i figuruje w rejestrze dłużników. To ponad 4 proc. całego młodego pokolenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróbki - to kradzież czy spryt?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 17:20
Ostatnio głośno było o polskiej projektantce, która kopiowała kreacje zagranicznych domów mody. - To potwierdza tezę, że w podróbkach chodzi nie tylko polska ulica, ale i celebryci - mówi stylista Cezary Głuśniewski.
rozwiń zwiń