AIDS. Praktycznie wszyscy są w grupie ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 15:40
Tylko 5-10 proc. Polaków kiedykolwiek wykonało test na obecność HIV, a 50-70 proc. zakażonych nie wie o byciu nosicielem wirusa.
Audio
  • Eksperci o stereotypach i lękach dotyczących HIV i AIDS (Się mówi/Czwórka)
1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS
1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDSFoto: Glow Images/East News

Wiele osób nie bada się, bo uważa, że problem zakażenia dotyczy osób zażywających narkotyki i często zmieniających partnerów. - A tak naprawdę w grupie ryzyka jest każdy, kto kiedykolwiek uprawiał seks - mówią goście audycji.

Dodają też, że wokół HIV i AIDS narosło wiele stereotypów, a niektórzy wciąż obawiają się, że do zakażenia może dojść np. przez podanie ręki, ugryzienie komara czy wizytę u fryzjera. - Mamy dysonans między wiedzą a uprzedzeniami. Wiemy, że można zarazić się tylko przez krew i stosunek seksualny, ale z drugiej strony uważamy, że lepiej uważać, bo kto wie, czy nie można się zarazić też w jakiś inny sposób - przyznają eksperci.

Wyjaśniają także, kim są "HIVokryci" i podpowiadają, gdzie można wykonać test na obecność wirusa HIV. Z audycji dowiecie się również, czy zarażona kobieta może urodzić zdrowe dziecko.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Tomasz Małkuszewski (Społeczny Komitet ds. AIDS) i Filip Pierowski (Kampania HIVokryzja)

Data emisji: 30.11.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/kd

Czytaj także

HIV - czego powinniśmy się bać?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 17:00
Mimo coraz większych nakładów finansowych przeznaczonych na walkę z wirusem, przybywa osób zarażonych HIV. - Pieniądze są na leczenie, nie na profilaktykę – wyjaśnia prezes Społecznego Komitetu ds. AIDS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obniżenie nastroju - chandra czy depresja?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 17:35
Jesienią częściej jesteśmy smutni, przygnębieni albo źli, zazwyczaj brakuje nam ochoty na aktywne spędzanie czasu, spotkania z przyjaciółmi, uprawianie sportu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratownik medyczny. Jak ratować ludzkie życie?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 16:41
- Ludzkie życie jest najważniejsze, a nie zawsze udaje się je uratować. Ciężko sobie wtedy radzić, trzeba mieć dużo zimnej krwi - mówią studenci ratownictwa Karolina Kosiacka i Michał Firek.
rozwiń zwiń