Polskie uczelnie na świecie. Dlaczego jesteśmy "w ogonie"?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 16:20
W światowych rankingach najlepszych uniwersytetów próżno szukać polskich uczelni na czołowych lokatach. - Tarczą akademickości chroni się wykładowców, a nie twórczych studentów - mówi Piotr Müller z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Audio
  • Polskie uczelnie - jak są postrzegane w świecie? (Się mówi/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Zdaniem gościa Czwórki niskie miejsce w zestawieniach to wynik rozdrobionego szkolnictwa wyższego. - Uczelnie, które zdecydowałyby się działać razem, osiągną więcej - wyjaśnia Müller. - Szacuję, że Uniwersytet Warszawski w połączeniu z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym miałaby szansę w rankingu szanghajskim skoczyć nawet o sto miejsc.

W audycji tłumaczymy też, dlaczego nie wszystkie rankingi szkół i uczelni są obiektywne i co powinno być ich najważniejszym kryterium. Zdradzamy także, po co studentom miękkie kompetencje i na których uniwersytetach w Polsce je zdobędziemy.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Piotr Müller (doradca Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Artur Olczak (kierownik Działu Rankingów "Perspektywy"), Aleksandra Rebelińska, Marcin Sonenberg (studenci)

Data emisji: 6.04.2016

Godzina emisji: 14.00

kul/mg

 

Czytaj także

Czwórkowy Turniej Szkół w Toruniu!

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 11:30
Dziennikarze Czwórki przenieśli się do Torunia, gdzie w ramach audycji "PlenAir" odbył się zorganizowany już po raz trzeci Turniej Szkół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia po angielsku. Czy to się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 17:01
Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by studiować w języku angielskim. Coraz więcej zajęć na polskich uczelniach bowiem prowadzonych jest przez "visiting professors".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami Indiany Jonesa. Nieznane cywilizacje

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 18:00
Wszystko zaczęło się od marzeń - jako dziecko chciała zostać drugim Indianą Jonesem i odkrywać nieznany świat. Czy jej się udało? Anna Jaklewicz, antropolog i etnograf opowiadała w Czwórce o swoich podróżach.
rozwiń zwiń