Bociany w Polsce. Czego nie wiesz o tych ptakach?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 19:13
Bociany - czy naprawdę zjadają żaby i przynoszą dzieci? Z mitami dotyczącymi tych pięknych ptaków rozprawialiśmy się w Dzień Bociana Białego w Czwórce.
Audio
  • Dlaczego bociany wybierają Polskę i inne ciekawostki z życia tych ptaków (Się mówi/Czwórka)
Z powodu m.in. wielkopowierzchniowych upraw, osuszania mokradeł i łąk, a także chemii w rolnictwie w Polsce ubywa bocianich żerowisk
Z powodu m.in. wielkopowierzchniowych upraw, osuszania mokradeł i łąk, a także chemii w rolnictwie w Polsce ubywa bocianich żerowiskFoto: Pixabay.com/Public Domain/Lizzyliz

Święto bocianów przypada 31 maja. Zamieszkują one głównie Europę Wschodnią i Środkową, bo tu mają więcej miejsc do żerowania niż np. w Niemczech czy innych krajach zachodnich. Bociany każdego roku podczas swoich podróży pokonują tysiące kilometrów, jednak wiele z nich ginie z powodu nielegalnych polowań organizowanych przez myśliwych w basenie Morza Śródziemnego i nie tylko. W Czwórce zagościł Tom Justyniarski, obrońca zwierząt, który opowiadał o tym, jak każdego roku, tylko na terenie Polski przez Towarzystwo Obrony Zwierząt ratowanych jest kilkadziesiąt bocianów.

Gość Czwórki mówił także o tym, jakie jeszcze zagrożenia czekają na te piękne ptaki, oraz rozprawiał się z mitami dotyczącymi bocianów, m.in. na temat ich diety i zdradził mnóstwo ciekawostek z ich życia. W Czwórce mówił także o swoich książkach, m.in. ostatniej "Mój przyjaciel bocian".

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał reporterski: Anna Depczyńska

Gość: Tom Justyniarski (działacz Towarzystwa Obrony Zwierząt, autor książki "Mój przyjaciel bocian" i innych wydawnictw o zwierzętach nie tylko dla dzieci)

Data emisji: 31.05.2016

Godzina emisji: 15.00

kd/bch

Czytaj także

Delfiny w służbie człowiekowi. Za jaką cenę?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 19:20
- To dla nich nie tylko ogromny stres, ale także cierpienie fizyczne - życie w warunkach, do jakich zupełnie nie są przystosowane - mówił prof. Hubert Izdebski o mękach, jakie zadajemy delfinom, zamykając je w delfinariach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatry: im trudniejszy szlak, tym mniej śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 18:15
Bernadetta Kaźmierczak i Sylwia Adach sprzątały tatrzańskie szlaki i przeprowadzały badania na temat śmiecenia w górach. - Już po tegorocznym obozie dało się zauważyć, że pojawiły się nowe miejsca na wyrzucanie śmieci - mówią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brak prądu. Czy grozi nam black out?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 17:51
- W polskich warunkach black out, czyli okresowe wyłączenie prądu, jest nieunikniony - ostrzegał w Czwórce Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
rozwiń zwiń