Brak prądu. Czy grozi nam black out?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 17:51
- W polskich warunkach black out, czyli okresowe wyłączenie prądu, jest nieunikniony - ostrzegał w Czwórce Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
Audio
  • Sławek Brzózek i Zbigniew Karaczun o tym, jakie scenariusze czekają Polaków, kiedy zabraknie nam prądu i jak możemy go oszczędzać (Się mówi/Czwórka)
Co stałoby się, gdyby nagle w całej Warszawie zabrakło prądu? A w innych miastach w Polsce?
Co stałoby się, gdyby nagle w całej Warszawie zabrakło prądu? A w innych miastach w Polsce?Foto: Glow Images/East News

Korzystamy z klimatyzacji, wiatraków i innych urządzeń chłodzących i zużywamy więcej prądu niż mogą zapewnić elektrownie. - O tym się nie mówi, natomiast Polska jest krajem z najdłuższymi przerwami w dostawie energii na terenach wiejskich. To nawet 700 minut rocznie - mówił Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej.

Goście Czwórki tłumaczyli, na czym - od strony technicznej - polega black out i jakie czynniki mogą go bezpośrednio powodować. Mówili także o tym, w jakim stopniu problem ten mogłyby rozwiązać elektrownie jądrowe. Tłumaczyli też, w jaki sposób i dzięki któremu z sąsiadów w ubiegłym roku Polsce udało się w ostatniej chwili uniknąć przymusowego"wyłączenia" prądu. A słuchacze Czwórki zdradzali swoje patenty na oszczędzanie energii.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał reporterski: Justyna Tylczyńska

Gość: Sławek Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), Zbigniew Karaczun (Koalicja Klimatycznej)

Data emisji: 31.05.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/bch

Czytaj także

Idea "zero waste". Świat bez śmieci jest możliwy!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 16:50
Dzięki założeniom " zero waste" można maksymalnie ograniczyć ilość produkowanych odpadów. - W Szwecji 99 proc. śmieci poddawanych jest recyclingowi, zaś to, co zostaje, przerabiane jest na energię - tłumaczy Maciek Czapliński ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gołębie pomogą zbadać powietrze w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 18:29
Z problemem zanieczyszczeń zmaga się wiele miast na całym świecie. Londyńczycy postanowili badać jakość powietrza z pomocą… gołębi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośliny mięsożerne. Jak mogą ci pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 17:26
Dzbanecznik, muchołówka czy rosiczka to rośliny, które do życia potrzebują czegoś więcej niż tlenu i wody - mięsa. Warto wykorzystywać je w domach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkady Paweł Fiedler i Zielona Bestia na afrykańskim szlaku

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 17:44
Okazuje się, że Fiat 126p nie jest tylko samochodem przeszłości. W XXI wieku świetnie sprawdza się na afrykańskich drogach, co udowodnił Arkady Paweł Fiedler. I w dodatku ten samochód jedzie dalej...
rozwiń zwiń