Solidarność - co zostało z tej idei po 35 latach?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 16:00
Dokładnie 35 lat temu przez Polskę przetoczyła się fala protestów, które doprowadziły do powstania Solidarności. Czy młodzi pamiętają o Sierpniu '80?
Audio
  • Socjolog dr Krzysztof Martyniak oraz licealistki rozmawiają o współczesnym postrzeganiu wydarzeń Sierpnia '80 (Się mówi/Czwórka)
Przy ulicy Kolumba na szczecińskich Pomorzanach powstaje kilkumetrowy mural upamiętniający 35. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych
Przy ulicy Kolumba na szczecińskich Pomorzanach powstaje kilkumetrowy mural upamiętniający 35. rocznicę podpisania Porozumień SierpniowychFoto: PAP/Marcin Bielecki

Licealistki Ala i Marta przyznają, że w szkole więcej czasu przeznacza się na studiowanie dziejów starożytnego Egiptu niż poznawanie najnowszej historii Polski. O Solidarności młodzi ludzie wiedzą jednak od rodziców i dziadków, a dzięki wydarzeniom sprzed lat dziś cieszą się wolnością i potrafią ją cenić.

- Tamci 20-latkowie, bo w strajkach uczestniczyli bardzo młodzi ludzie, sprzeciwiali się zabieraniu im godności. Dla waszego pokolenia takim atakiem na godność jest ograniczenie wolności w internecie, stąd pojawiły się protesty przeciw ACTA. I dobrze! - mówi socjolog dr Krzysztof Martyniak.

Goście wspominają najnowsze wydarzenia, które wywołały falę solidarności wśród Polaków i dyskutują o tym, czy współczesne muzea oparte na multimediach we właściwy sposób przedstawiają historię.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: dr Krzysztof Martyniak (socjolog) oraz Ala Wojciechowska i Marta Waś (licealistki)

Data emisji: 20.08.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/mc

Czytaj także

Lubelski Lipiec. Wstęp do strajków na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 10:00
Zanim 14 sierpnia 1980 roku stanęła Stocznia Gdańska, protesty przetoczyły się przez Lubelszczyznę. - Gdyby nie te strajki, nie byłoby wystąpień na Pomorzu - przyznaje działaczka opozycji Ludwika Wujec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwolnienie Anny Walentynowicz. "Nie ugięłam się pod represjami"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:11
Żniwa, urlopy i wyrabiane plany produkcyjne - te tematy dominowały w polskich mediach na początku sierpnia 1980 roku. Gdańsk żył jednak innym wydarzeniem...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Gwiazda: strajk był okresem najcięższej pracy w życiu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 20:12
- Jeśli dwie osoby są zaangażowane w tego typu działalność, to następuje kompletna ruina spraw domowych. Z drugiej strony daje to niesamowitą siłę - dodaje Joanna Duda-Gwiazda.
rozwiń zwiń