Polskie Radio
Section05
związki zawodowe

Zwiększenie wydobycia węgla wymusza korektę programu wygaszania kopalni? Tak uważają związkowcy

Jeśli rząd chce więcej węgla, powinniśmy przygotować korektę umowy społecznej dla górnictwa oraz program inwestycyjny dla kopalń - ocenił we wtorek szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek. Podkreślił, że spółki węglowe mają plany inwestycyjne, których realizacja pozwoliłaby zwiększyć wydobycie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel związki zawodowe górnictwo

Grupa Tauron doszła do porozumienia ze związkowcami. Będzie wyrównanie inflacyjne, zakończy się protest

Pracownicy spółek Grupy Tauron otrzymają w dwóch transzach wyrównanie inflacyjne w łącznej wysokości 7 tys. zł brutto - zakłada porozumienie, podpisane przez przedstawicieli strony społecznej i zarząd Taurona. Jesienią związkowcy i zarząd Grupy mają wznowić rozmowy płacowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron Polska Energia związki zawodowe protest zarobki energetyka POLSKA społeczeństwo

Grupa związkowców w siedzibie PGG. Oczekują rozmów o podwyżkach i planach spółki

Kilkudziesięciu związkowców z Polskiej Grupy Górniczej weszło w poniedziałek rano do katowickiej siedziby tej największej węglowej spółki. Jak deklarują, pozostaną tam do momentu uzyskania gwarancji podjęcia rozmów z przedstawicielami rządu m.in. o podwyżkach, planach wobec spółki i cenach węgla.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza związki zawodowe protest węgiel Ministerstwo Aktywów Państwowych produkcja cena

Protest przed ambasadą Białorusi. W obronie działaczy białoruskich związków zawodowych

Przebywający w Polsce związkowcy, którzy uciekli przed represjami reżimu Aleksandra Łukaszenki, protestowali przed ambasadą Białorusi. Była to pikieta przeciwko szykanowaniu i aresztowaniu działaczy wolnych białoruskich związków zawodowych. Zatrzymanych liderów za walkę o prawa pracowników czekają na Białorusi długie wyroki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim związki zawodowe Aleksander Łukaszenka protest Solidarność NSZZ

NSZZ "Solidarność" w obronie białoruskich związkowców. "Chcemy przypomnieć światu o cierpieniu na Białorusi"

- Postaramy się przypomnieć światu, że nie tylko Ukraina cierpi przez najeźdźcę, ale pod butem swojego własnego satrapy cierpi także Białoruś - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Lewandowski (rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"). 
Zobacz więcej na temat:  Solidarność POLSKA prezydent związki zawodowe społeczeństwo NSZZ Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Białoruś Aleksander Łukaszenka

"Jest odzwierciedleniem ducha narodu". Marszałek Witek dziękuje Solidarności za pomoc Ukrainie

"W obliczu wojny jaka toczy się za naszą granicą, z dumą możemy powiedzieć, że sens Solidarności głęboko zakorzenił się w sercach Polaków" - czytamy w liście Elżbiety Witek do delegatów zjazdu NSZZ "Solidarność". Marszałek Sejmu wyraziła wdzięczność działaczom tego największego w Polsce związku zawodowego za ich bezinteresowną pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność związki zawodowe POLSKA Elżbieta Witek Marszałek Sejmu społeczeństwo

Prof. Henryk Domański o Solidarności: to był nowy, nieprawdopodobny element w życiu Polaków w PRL

- Gdy "Solidarność" powstawała, to była pierwszą siłą polityczną niezależną od partii komunistycznej. Wydawało mi się to wtedy niemożliwe. Był to nowy, nieprawdopodobny element w życiu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog PAN.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność POLSKA prezydent związki zawodowe społeczeństwo stan wojenny NSZZ Polskie Radio 24 Henryk Domański

Prezydent Andrzej Duda: Solidarność ma obowiązek walczyć dalej

- Dziękuję, że Solidarność pamięta także o tym, co już zostało zrobione - powiedział prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu na 30. zjeździe NSZZ "Solidarność". Przekonywał, że Związek "ma nie tylko prawo, ale i obowiązek oczekiwać i walczyć o kolejne rzeczy, które powinny zostać wprowadzone" - podkreślił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność związki zawodowe prezydent Andrzej Duda społeczeństwo

30. zjazd NSZZ "Solidarność". Rzecznik związku wskazuje najważniejsze zadania

- Będziemy  pilnować, by były zabezpieczenia - być może trzeba tu będzie wprowadzić ograniczenia - by z Polski całego zboża nie wyeksportowano. To wcale nie jest tak, że nie ma zagrożenia, będziemy się temu przyglądać - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski o wyzwaniach i zadaniach dla związku. Wśród zagrożeń stojących przed Polską wymienił "zielone szaleństwo" unijnej polityki klimatycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel NSZZ Solidarność związki zawodowe społeczeństwo

Spór między kontrolerami ruchu lotniczego a PAŻP. Debata w sejmowej podkomisji

Sejmowa podkomisja do praw transportu zajęła się sporem między kontrolerami ruchu lotniczego a zatrudniającą ich Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Z wypowiedzi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka wynika, że obie strony porozumiały się w zakresie bezpieczeństwa i warunków pracy. Związkowcy protestowali przeciwko takiemu twierdzeniu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lotnictwo infrastruktura ministerstwo infrastruktury Sejm związki zawodowe

Rozmowy z kontrolerami lotów zawieszone. Trwa analiza propozycji związkowców

Przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej analizują pod względem kosztów projekt zmian w aneksie do regulaminu wynagradzania kontrolerów ruchu lotniczego, jaki przedstawili związkowcy. Dlatego też rozmowy przedstawicieli PAŻP oraz Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego zostały przerwane i zostaną wznowione w niedzielę - wynika z komunikatu PAŻP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lotnictwo związki zawodowe

Kontrolerzy lotów protestują. Na szali ryzyko wstrzymania ruchu lotniczego

Ważą się losy porozumienia kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ze związkami zawodowymi kontrolerów ruchu lotniczego. Od kilkunastu dni trwają rozmowy w sprawie systemu wynagrodzeń, a także kwestii bezpieczeństwa podnoszonych przez stronę społeczną. By kontrola lotów mogła odbywać się sprawnie, porozumienie musi wejść w życie pod koniec kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lotnictwo protest związki zawodowe port lotniczy

PGG zawarła z górnikami ugodę dotyczącą płac. Akcja protestacyjna zakończona

Średnio 1,5 tys. zł jednorazowej rekompensaty za pracę w weekendy oraz wzrost średniego wynagrodzenia w Polskiej Grupie Górniczej do kwoty 8200 zł brutto przewiduje porozumienie, zawarte w piątek przez związkowców z zarządem spółki. Związki zakończyły spór zbiorowy i zawiesiły akcje protestacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza płace górnicy pracodawcy pracownik węgiel związki zawodowe Ministerstwo Aktywów Państwowych Unia Europejska zielona energia Fit for 55