Polskie Radio
Section05
związki zawodowe

Emerytury pomostowe. Likwidować czy nie?

Emerytury pomostowe od lat stanowią punkt sporu między związkami zawodowymi a rządem. Zastąpiły one poprzednie rozwiązanie umożliwiające przechodzenie na wcześniejszą emeryturę, lecz wiele grup zawodowych zostało tego prawa pozbawionych. O emeryturach pomostowych rozmawiali w audycji Kapitał i Praca Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP) i Waldemar Lutkowski (Forum Związków Zawodowych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura pomostowa związki zawodowe Rada Dialogu Społecznego

Handel w niedziele. "Proponuje się półśrodek"

"Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele jest procedowana w formule pewnego kompromisu. Robimy pierwszy krok na drodze dojścia do zakazu, w takim kształcie, jakiego oczekuje Solidarność" - mówił szef podkomisji ds. rynku pracy Janusz Śniadek (PiS). "To nie jest kompromis" - tak projekt ustawy ocenia "Solidarność". O sporze wokół wolnych niedziel mówił w audycji Północ-Południe Maciej Chudkiewicz (z-ca red. nacz. "Tygodnika Solidarność").
Zobacz więcej na temat:  handel w niedzielę handel Solidarność związki zawodowe

Prawo pracy: Czy układy zbiorowe pracy to przeżytek?

Zdaniem pracowników powinny być nieodzownym elementem społecznej gospodarki rynkowej wpisanej do polskiej Konstytucji, pracodawcy twierdzą jednak, że jest to przeżytek. Dlaczego układów zbiorowych pracy jest tak mało i jaka może być ich przyszłość? Gośćmi audycji Kapitał i Praca byli: Zbigniew Żurek z BCC i Dominik Kolorz z NSZZ Solidarność z Katowic.
Zobacz więcej na temat:  praca Solidarność związki zawodowe prawo pracy kodeks pracy

Więcej osób będzie mogło zrzeszać się w związkach zawodowych

Zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnieni będą mogli się zrzeszać i tworzyć związki zawodowe. Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych był jednym z tematów magazynu Północ-Południe na antenie Polskiego Radia 24. W programie rozmowa z Markiem Lewandowskim z NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 związki zawodowe rząd Beaty Szydło Solidarność umowa zlecenie

"Uważamy, że ten budżet jest ostrożny w szacunkach"

Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że nadwyżka w budżecie po sierpniu wyniosła 4 miliardy 900 milionów złotych. Natomiast przyszłoroczny budżet ma być tematem piątkowego spotkania Rady Dialogu Społecznego. O sprawie mówili w audycji Kapitał i Praca Katarzyna Zimmer-Drabczyk (NSZZ "Solidarność"), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki budżet Polski związki zawodowe Rada Dialogu Społecznego Solidarność