Plakaty jak winylowe płyty. Popadną w zapomnienie?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 12:55
- Współczesna sztuka wiąże się z działaniem na różnych płaszczyznach. Plakat także rozwija się wielotorowo - mówił w Czwórce Jonasz Koperkiewicz, doktorant na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. 
Audio
  • Sztuka plakatowania w mediach społecznościowych. Jak kreować wizerunek plakatu w Polsce? (Tędy po trendy/Czwórka)
Jaka przyszłość czeka sztukę plakatu w Polsce? (zdjęcie ilustracyjne)
Jaka przyszłość czeka sztukę plakatu w Polsce? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Binkski/Shutterstock.com

Istotną rolę w promowaniu sztuki plakatu odgrywają dziś media społecznościowe i to właśnie ich potencjał wykorzystują twórcy inicjatywy i fanpage'a "Sztuka plakatowania" Łukasz Kazek i Paweł Szygendowski. Ich celem jest promocja artystów związanych ze sztukami plastycznymi, a co sądzą o współczesnym polskim plakacie? - Sztuka plakatu uległa brutalizacji. Obecnie nagminne jest wrzucanie zdjęć i kadrów z filmów. Mamy jednak ogromną tradycję tego typu twórczości - od Młodej Polski, poprzez lata 60. aż po współczesność - tłumaczyli zaproszeni goście.

Łukasz Kazek i Paweł Szygendowski Martin Scorsese mówił, że polski plakat potrafi zsyntetyzować cały film

Dzisiaj plakat ewoluuje ku nowym cyfrowym formom, a w audycji "Tędy po trendy" zaproszeni goście zastanawiali się nad jego przyszłością. Słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórkowego studia dowiecie się też, jak w sztuce plakatu można grać kolorem, metaforą i poetyką oraz czyje obrazy warto na ścianie powiesić.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzą: Aleksandra Jasińska, Mateusz Kulik

Gość: Jonasz Koperkiewicz (doktorant Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi),  Łukasz Kazek i Paweł Szygendowski ("Sztuka plakatowania")

Data emisji: 5.03.2017

Godzina emisji: 9.10

jsz/kd


Czytaj także

"Królestwo". Bo Puszcza Białowieska to "ostatnie takie miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 14:03
- Puszcza Białowieska to naprawdę jedyna, ostatnia pozostałość tamtych lasów naturalnych, przed tysiącami lat pokrywających niziny Europy. To wzorzec, jak dawniej wyglądał nasz kontynent - mówił Jan Walencik, jeden z reżyserów zdjęć do filmu "Królestwo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Hołubowski. Malarz, idealista, wieczny marzyciel

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 15:15
Szymon Hołubowski - jak sam o sobie mówi - kocha kolory, ich połączenia i zacieranie abstrakcji. - Mam coraz więcej inspiracji - opowiadał w Czwórce.
rozwiń zwiń