Japonia w sieci. Igrzyska, ludzie i wirtualna Fuji

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 13:00
W Tokio trwają Igrzyska Olimpijskie. Zmagania zawodników kibice mogą śledzić m.in. przed ekranami telewizorów, a buszujący w sieci internauci mają szansę dowiedzieć się czegoś więcej nie tylko o dyscyplinach sportowych, ale też o życiu i kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni.  
Zamek Himeji i kwitnące wiśnie. W tle góra Fudżi
Zamek Himeji i kwitnące wiśnie. W tle góra FudżiFoto: TNShutter/shutterstock

Zobacz
grafika, Tokio, serwis specjalny, Polskie Radio 1200x660 - 02.png
Tokio 2020 - serwis specjalny

Wystartuj w "Doodlowych Zawodach"

- Twórcy z japońskiego Studio 4°C przygotowali dla nas 16-bitową minigrę "Doodlowe Zawody na Wyspie Czempionów" opowiada Ewa Różalska z YouTube Polska. - Gra jest dostępna w przeglądarce Google, a jej celem jest pokonanie mistrzów sportu po to, aby zebrać siedem świętych zwojów i ukończyć dodatkowe zadania ukryte na Wyspie Czempionów. Poszczególne etapy związane są z olimpijskimi dyscyplinami. Rywalizować można m.in. w skateboardingu, rugby i we wspinaczce.

Posłuchaj
09:52 CZWÓRKA Tedy po trendy - tokio 25.07.2021.mp3 Wirtualna wycieczka po Japonii - co warto obejrzeć w sieci? (Tędy po trendy/Czwórka) 

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Stadionu Narodowego w Tokio. Budowlę zaprojektował architekt Kengo Kuma, a do jej wykonania użyto materiałów pochodzących ze wszystkich 47 prowincji Japonii Ewa Różalska

Zobacz emocje sportowe

Dla fanów sportu YouTube przygotował nowe produkcje w cyklu YouTube Originals. "Strive" to miniserial dokumentalny o sportowcach, którzy biorą udział w igrzyskach pod flagą olimpijską jako uchodźcy lub reprezentują inne państwo po ucieczce ze swojego ojczystego kraju. "World Debut" prezentuje nowe dyscypliny, które zostały włączone do programu igrzysk: skateboarding, surfing i wspinaczka sportowa oraz "How To Olympics" i "Break The Record". - Historie ludzi sportu czy osób, które były zaangażowane w przygotowania imprezy pełne są emocji i ogromnego wysiłku. Na tym skupiają się nasze produkcje i myślę, że dzięki temu przemawiają do wyobraźni widza - dodaje rozmówczyni Oli Jasińskiej.

World Debut | Official Trailer / Olympics

Dzięki platformie Art & Culture można dowiedzieć się czegoś więcej o smakach Japonii. Znajdziemy tam obszerną kolekcję poświęconą japońskiej tradycji kulinarnej oraz prezentującą sylwetki mistrzów tamtejszej kuchni Ewa Różalska

Wybierz się w wirtualną podróż po Japonii

Fani kultury Japońskiej także skorzystają na igrzyskach. Dzięki wirtualnej przestrzeni Street View - nie wychodząc z domu - można zwiedzić ten kraj od ośnieżonych gór i lśniących formacji jaskiniowych, po konstelacje wysp, nie wspominając o fantastycznych miastach pełnych historii i wyjątkowej tradycji kulinarnej. - Internauci mogą wirtualnie wspiąć się na Fuji, najwyższą górę Japonii, która jest powszechnie znana z ogromnego wpływu, jaki ma na japońską kulturę - wymienia gość Czwórki. - Mogą też zwiedzić wyspę Hashima, nazywaną też Gunkanjimą, czyli "okrętem wojennym". Są tam niszczejące budowle z betonu, znane między innymi z filmu "Skyfall" o przygodach Jamesa Bonda.

Explore 'Battleship Island,' Japan's Decaying Ghost Town | One Strange Rock / National Geographic

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Ewa Różalska (YouTube Polska)

Data emisji: 25.07.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Wakacje w pandemii. Zamiast "palcem po mapie", w googlach VR

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 13:20
Japończycy mają swój sposób na bezpieczne podróże w czasie pandemii i w tym roku wakacje spędzają w wirtualnej rzeczywistości. - Głównie to oni lubią oglądać i robić zdjęcia turystycznym atrakcjom. Rzeczywistość VR w dużym stopniu spełnia ich oczekiwania - mówi Barbara Kocot-Ilka, autorka bloga Japonia-info.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lato 2021. Dokąd pojedziemy na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 16:20
Podróżowanie w pandemii to trudne wyzwanie, do którego należy się bardzo dobrze przygotować. - Zapewniam, że to wszystko jest do zrobienia. I z biurem podróży, i na własną rękę, i samolotem, i samochodem - mówi podróżniczka Małgorzata Szumska. 
rozwiń zwiń