Lato 2021. Dokąd pojedziemy na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 16:20
Podróżowanie w pandemii to trudne wyzwanie, do którego należy się bardzo dobrze przygotować. - Zapewniam, że to wszystko jest do zrobienia. I z biurem podróży, i na własną rękę, i samolotem, i samochodem - mówi podróżniczka Małgorzata Szumska. 
Obywatele USA będą mogli już przylecieć do Polski
Obywatele USA będą mogli już przylecieć do PolskiFoto: Shutterstock/ DimaBerlin

Posłuchaj
13:37 CZWÓRKA Dajesz rade - wakacje 19.05.2021.mp3 O czym należy pamiętać, planując tegoroczne wakacje? (Dajesz radę/Czwórka)

- Planowanie wakacji zaczęłabym od zaszczepienia się. Dla bezpieczeństwa ludzi, których będziemy spotykać i dla własnego świętego spokoju - mówi gość Czwórki. 

Na stronach rządowych zyskamy wiarygodne informacje nie tylko o pandemii, ale także o konfliktach zbrojnych Małgorzata Szumska

Informacji szukaj u źródła

Z tygodnia na tydzień zmieniają się restrykcje związane z pandemią i powiększa się liczba krajów, które otwierają się na turystów. - Nadal priorytetem są testy na obecność COVID-19 lub zaświadczenie o szczepieniu, maseczki, dystans i dezynfekcja. Czyli coś, czego doświadczyliśmy w ubiegłym roku i co zostanie z nami na dłużej - przekonuje gość Czwórki. - Planując zagraniczny wyjazd, sprawdźmy na stronach rządowych, jakie wymagania musimy spełnić, żeby zostać wpuszczonym do danego kraju. To pozwoli nam spędzić wakacje bez żadnych niespodzianek.

Spakujmy do bagażu komplet maseczek i płyn do dezynfekcji, bo nie zawsze będzie to dostępne na miejscu Małgorzata Szumska

Wrzuć na luz

Jeśli dotąd podróżowałeś z przewodnikiem w ręku i skrupulatnym planem zwiedzania - wrzuć na luz. - W te wakacje będziemy ćwiczyć cierpliwość - śmieje się rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie opisane w książkach atrakcje będą dostępne, możemy też spodziewać się dłuższych niż zazwyczaj kolejek, ze względu na obowiązujące limity osób w galeriach czy muzeach. Odpuśćmy sobie pogoń za atrakcjami i cieszmy się tym, co będzie nam dane.

Posłuchaj także:

Uważam, że najbezpieczniejsze wakacje będziemy mieć w Polsce. Ale jeśli ktoś chce wyjechać dalej, proponowałabym kraje Unii Europejskiej albo takie miejsca, w których będziemy się mogli dogadać Małgorzata Szumska

Polska zyskała w oczach turystów

W czasie pandemii doceniliśmy także uroki naszego kraju i to w każdym województwie. - Jako lokalna patriotka zawsze polecam krainę zamków, podziemi i twierdz Dolny Śląsk, ale warto też zwrócić swoją uwagę na mniej oczywiste i przez to rzadziej uczęszczane kierunki - podpowiada podróżniczka. - Ząbkowice Śląskie to nie jest miasto pierwszego wyboru, a przecież ma w tle historię Frankensteina. 

Zobacz też: PODRÓŻE Z CZWÓRKĄ >>>

A gdzie szukać informacji o wyjątkowych miejscówkach w Polsce? Małgorzata Szumska uspokaja, że jest wiele takich źródeł. - Ostatnio powstało dużo ciekawych książek na ten temat. Na przykład "Busem przez świat. Polska", polecam także poszperać w sieci na blogach podróżników - dodaje.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAdrianna Janiszewska

Gość: Małgorzata Szumska (podróżniczka)

Data emisji: 19.05.2021

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Zanzibar. Za co Polacy pokochali "piękną wyspę"?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 15:20
Piękne plaże, wiatr we włosach, zapach świeżych owoców i egzotyki. Istny raj na ziemi - Zanzibar. To miejsce, które od lat było pożądanym kierunkiem turystycznym, jednak w ciągu ostatnich miesięcy, mimo wciąż szalejącej pandemii, zainteresowanie nim jeszcze wzrosło. Sprawdzamy dlaczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pojedź w Polskę. Odkrywaj swój kraj, podążając tropami internautów

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:23
- Z badań National Geographic wynika, że 35 procent Polaków uważa, iż podróż po Polsce to jeden z najlepszych sposobów na odkrywanie - mówi Piotr Horzela, bloger, vloger. Z tego względu powstała interaktywna mapa z podpowiedziami, co i gdzie odkrywać. Jej współtwórcą może być każdy z nas. 
rozwiń zwiń