Melissa McCracken - maluje piosenki Lennona

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 15:01
Do 15. roku życia myślała, że wszyscy ludzie widzą muzykę w kolorach. Potem odkryła, że jej zdolności są wyjątkowe i zaczęła przelewać swoje wyobrażenia na płótno.
Audio
  • Synestezja - niezwykłe zdolności Melissy McCracken (Czwórka/Tędy po trendy)
Dla synestetyka każdy dźwięk ma inny kolor
Dla synestetyka każdy dźwięk ma inny kolorFoto: Glow Images/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Melissa McCracken posiada rzadką zdolność synestezji. Wszystkie dźwięki są dla niej konkretnymi kolorami, np. tonacja C-dur ma kolor biały, F-dur - zielony, natomiast A-dur - jasnoróżowy. Synestetka stworzyła serię obrazów do przebojów największych gwiazd, takich jak Prince, John Lennon, David Bowie czy Radiohead.

- W obrazie do "Imagine" Lennona, wszystko rozpoczyna się od czerni i granatu i w końcu dochodzi prawie do bieli, jest to utwór antyreligijny i nonkonformistyczny, a wszystko to widać na tym obrazie - wyjaśnia dziennikarka Ola Zawadzka.

W audycji wyjaśniamy, w jaki sposób powstają zdolności synestetyczne oraz które słynne postaci historyczne posiadały umiejętność "widzenia" muzyki.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzą: Aleksandra Jasińska

Gość: Ola Zawadzka (dziennikarka z magazynu "Hero")

Data emisji: 9.05.2015

Godzina emisji: 11.00

mg/kul

Czytaj także

Ekologiczny streetart zawładnie ulicami miast?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 10:00
- Ostatnio modny stał się mech, który streetartowcy wykorzystują jako "atrament" - przekonuje Konrad Jerin. - Wykorzystuje się go zamiast farb w sprayu do tworzenia graffiti.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żonglerka pomaga akceptować porażki i rozwiązywać problemy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 11:00
Naukowcy udowodnili, że żonglowanie rozwija koncentrację i wspomaga uwagę, a dzięki temu możemy szybciej się uczyć. Ale to nie koniec jej zalet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Według najnowszej teorii tajemnicze posągi mogły... chodzić!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 17:00
Polinezyjska wyspa znana jest z 887 olbrzymich figur. Zdaniem uczonych prawdopodobnie są one wyobrażeniami bóstw lub zmarłych przodków.
rozwiń zwiń