TikTok. Nowy sposób na szukanie pracy?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 20:00
Kilka miesięcy temu TikTok poinformował, że pracuje nad nową funkcją dotyczącą ofert pracy. W zakładce TikTokResumes można już znaleźć krótkie filmiki od kandydatów, a pracodawcy mogą przeglądać oferty i kontaktować się z wybranymi osobami.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Rawpixel.com

Zobacz
Rawpixel.com Shutterstock facebook instagram influencer 1200.jpg
Dyplomowany influencer. Czy takie studia mają sens?

Video CV: nakręć swój życiorys

- TikTok wprowadził taką możliwość, a nawet postawił dla niej oddzielną stronę, na którą trafiają filmy oznaczone specjalnym hasztagiem - wyjaśnia Wojtek Wieman, autor podcastu YesWas. - Tym samym twórcy aplikacji wykorzystali obecny już na rynku model "video CV" - dodaje Mateusz Żydek, ekspert ds. rynku pracy. 

Posłuchaj
04:03 CZWÓRKA Czat czworki - tik tok 16.08.2021.mp3 CV z TikToka. Czy pomoże znaleźć pracę? (Czat Czwórki/Czwórka)

Zobacz
komunikator internet smartfon 1200.jpg
Media społecznościowe - ukryty słup reklamowy?

Ty pokazujesz, pracodawca decyduje

Użytkownicy TikToka mogą tworzyć takie materiały filmowe i dzięki temu otworzyć się na pracodawcę. - Pracodawca, który wejdzie na stronę, może przeglądać oferty i wyszukać właściwe osoby - mówi Wieman. - To praktyka głównie stosowana w branżach, w których rzeczywiście brakuje pracowników i w których kwalifikacje nie są potrzebne na starcie, bo pracę można zacząć od zera.

Sprawdź też:

CV na TikToku to włożenie nogi w drzwi pracodawcy. Na razie jest to mało popularna forma szukania pracy, dlatego w niektórych przypadkach może być bardzo skuteczna Mateusz Żydek

Księgowi piszą tradycyjne CV

Entuzjastami takich nowoczesnych rozwiązań są firmy informatyczne i z branży marketingowej, kreatywnej oraz rozrywkowej. - W trakcie krótkiego nagrania mamy szansę zaprezentować nasze kompetencje, przydatne w tych zawodach. Dla pracodawcy to cenne źródło wiedzy na temat naszych możliwości i kreatywności - tłumaczy Żydek. - Byłbym jednak ostrożny z wysyłaniem takiego wideo do firm, które szukają księgowych albo osób zajmujących się sprawami prawnymi. Myślę, że w tych miejscach lepiej sprawdzi się tradycyjne CV. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 16.08.2021

Godzina emisji: 15.30

kul

Czytaj także

Media społecznościowe. Jak nauczyć dzieci korzystania z nich?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 21:00
Zdjęcie to jedna sekunda z naszego życia. Ta najlepsza i najbardziej kolorowa. Warto o tym pamiętać, korzystając z serwisów społecznościowych i porównując zamieszczane tam treści z naszym życiem. Warto też uczyć tego najmłodszych użytkowników Facebooka i Instagrama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zostań żołnierzem... rekrutacja przez smartfona

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 18:00
Aplikacja Zostań Żołnierzem RP to - obok portalu rekrutacyjnego - najszybsza forma kontaktu dla kandydata do służby w Wojsku Polskim.
rozwiń zwiń