Czy można zniknąć z sieci i jak się do tego zabrać?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 18:50
To, że wielkie koncerny technologiczne i giganci społecznościowi zbierają na nasz temat mnóstwo informacji - wiadomo nie od dziś. Ale ciągle nie wiadomo, jak skutecznie i na stałe "wylogować się" z internetu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/lassedesignen

Zanim zdecydujemy się usunąć się internetu, zastanówmy się, czy będziemy mogli bez tego funkcjonować. Jeśli tak, wypiszmy się z mediów społecznościowych, bo to możemy zrobić Andrzej Mazuruk

- Internet jest na tyle zakorzeniony w dzisiejszej kulturze i w życiu codziennym, że jest to po prostu niemożliwe - mówi twórca internetowy Andrzej Mazuruk. - Można ograniczyć swoją widoczność w sieci, ale całkowite wycofanie się z życia w tej sferze, według mnie, w XXI wieku jest nieopłacalne. Wystarczy wziąć pod uwagę komunikację: maile, wiadomości, szybki przepływ danych czy dostęp do Google Maps.

Posłuchaj
03:59 CZWÓRKA Czat Czworki - dane 30 08 2021.mp3 Jak usunąć swoje dane z sieci? (Czat Czwórki/Czwórka)

Zobacz
Rawpixel.com Shutterstock facebook instagram influencer 1200.jpg
Media społecznościowe - ukryty słup reklamowy?

Inne zdanie na ten temat ma Krzysztof Rojek z Antyweb.pl. - Wszystko, co robimy w sieci, jest elementem pewnego zbioru baz danych, który można fizycznie wykasować - tłumaczy. - Więc to, co powinniśmy zrobić, oprócz braku naszej aktywności w internecie, to upewnić się, czy wszystkie dane na nasz temat zostały wymazane. 

Sprawdź też:

Zobacz
telefon smartfon metro ludzie shutter 1200 Rawpixel.com.jpg
TikTok. Nowy sposób na szukanie pracy?

W teorii możemy napisać do Facebooka, Google'a czy Twittera o usunięcie nas z sieci. Jednak w praktyce nie możemy być pewni, że do tego dojdzie. - Sprawdzenie, czy nasza prośba została zrealizowana, de facto nie jest możliwe - mówi Mazuruk. - Ewentualnie ktoś nam powie, że tak, a potem nasze dane dalej będą krążyć w internecie. Dlatego lepiej na co dzień pilnować się i weryfikować treści, które wrzucamy do sieci, niż później prosić o ich usuwanie. - Żeby kompletnie zniknąć z sieci, musielibyśmy się upewnić, że wszystkie te instytucje wykasują informacje o nas. A to jest awykonalne - dodaje Rojek. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 30.08.2021

Godzina emisji: 15.35

kul

 

 

Czytaj także

Ogrodnictwo. Hobby, które zostanie z nami na dłużej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 20:40
Chęć do uprawiania własnego ogródka jest tak duża, że nawet nie mając kawałka ziemi, tworzymy i nadal będziemy tworzyć mikroogrody na małych przestrzeniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zaplanować ekologiczne wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:30
Długi weekend, ciepłe dni i wakacje w perspektywie. Wytęsknieni po lockdownie ruszamy na łono natury cieszyć się wolnością i możliwością bycia poza domem. Czy jednak zawsze pamiętamy o szacunku do świata przyrody i byciu eko? Sprawdzamy jak podróżować, żeby nie szkodzić Matce Ziemi.
rozwiń zwiń