Kimiko Hime: "koreańska fala" dotyczy każdej sfery życia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 15:00
- Hallyu, czyli tak zwana "koreańska fala" to termin, którym określamy całe zjawisko popularności tamtejszej kultury na różnych kontynentach, także w Europie. To jest muzyka, ale także seriale, czy moda i kosmetyki - tłumaczyła Karolina Jasińskia, czyli Kimiko Hime. 
Karolina Jasińska, czyli Kimiko Hime
Karolina Jasińska, czyli Kimiko HimeFoto: arch. pryw.

shutterstock_293421047 botwina barszcz chlodnik wiosna 1200.jpg
Kulinarne podróże. Z barszczem, warenikami i syrnikami przez Ukrainę

Koreańska kultura zaczęła być popularna na naszym kontynencie na początku lat 90. ubiegłego stulecia. - To idealny, perfekcyjny produkt, zaprojektowany dla wielu grup docelowych - tłumaczyła gość Czwórki. - Mamy seriale, skierowane do starszej i młodszej publiczności, mamy bardzo różnorodną muzykę, a w każdej z tych branż idole są perfekcyjni - mówiła Karolina Jasińska. - Dodatkowo ten "produkt" stanowi świeży, urzekający powiew czegoś nowego, orientalnego i dalekiego, a z drugiej strony mówi o rzeczach uniwersalnych, jak uczucia, emocje, pragnienia czy ambicje - opowiadała. 

Posłuchaj
17:39 tędy po trendy kimiko hime czwórka 2021_07_04-09-14-25.mp3 W jaki sposób "koreańska fala" podbiła Europę? Rozmowa z Karoliną Jasińską (Tędy po trendy/Czwórka) 

Sama Karolina Jasińska zainteresowała się przede wszystkim tamtejszym językiem. - Przez długi czas sądziłam, że moim podstawowym językiem będzie japoński, jednak dzięki znajomym poznałam sposób bycia Koreańczyków - który bardzo różni się od japońskiego usposobienia. To kultura bardzo otwarta, nastawiona na nowe znajomości, energiczna i korzystająca z życia, zupełnie różna od pozostałych azjatyckich kultur. To był mój "punkt zaczepienia" - wspominała Kimiko Hime.  

turysta plecak 1200.jpg
Zamki, plaże i podziemne miasta - dokąd wybrać się na weekend?

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>

Fani kultury japońskiej są - jak przekonywała gość Czwórki - bardzo aktywni online. - Internet był i jest tu podstawą - opowiadała gość Czwórki. Mówiła także o tamtejszej kulturze i - wydawać by się mogło - drobnostkach, które mogą nas zaskoczyć w Korei. W związku z wysoką temperaturą, która tam panuje mieszkańcy używają często parasolek, ale i chłodzących chusteczek. - Właściwie w każdym budynku jest też klimatyzacja, oczyszczająca jednocześnie powietrze z zanieczyszczeń. O tej porze roku jest poważny problem z żółtym pyłem z Chin, który osadza się na wszystkim. Jeśli zaparkujemy samochód i wrócimy do niego po godzinie, będzie na nim ten pył. To także przyczyna, dla której Koreańczycy na zewnątrz noszą maseczki - tłumaczyła Karolina Jasińska. Jak podkreślała, koreańska kuchnia jest niezwykle ciekawa. - W upały Koreańczycy wybierają bardzo ostrą zupę, dzięki której obficie się pocą. To sposób skuteczniejszy niż chłodne napoje - tłumaczyła. Z upałem radzą sobie także zwierzęta, które większość dnia spędzają tu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dlatego - jak tłumaczyła gość Czwórki, w miastach bardzo popularne są specjalne przedszkola m.in. dla psów. 

Czytaj także:

-  W aglomeracjach - zwłaszcza w tych bardzo przeludnionych - pielęgnuje się zieleń. Nawet najmniejsze skwerki są ogradzane, zadbane. Inwestuje się tam w zazielenianie zabudowanych przestrzeni, m.in. ogrodów na dachach - wyliczała gość Czwórki. Gdy upał mija, wieczorami, Koreańczycy wychodzą na zewnątrz, wówczas też zaczyna kwitnąć życie towarzystwie. - Kultura wspólnych posiłków jest tu bardzo ważna. Często zamawiany jest charakterystyczny deser lodowy zwany bingsu. Specjalna maszyn ścina w wiórki kostkę lodu, dodaje się je m.in. do owoców, potem wyglądają one jak śnieg - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Karolina Jasińska (znana w sieci jako Kimiko Hime)

Data emisji: 04.07.2021

Godzina emisji: 9.15

kd

Czytaj także

Between/Pomiędzy. Ten festiwal przede wszystkim łączy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 15:36
12 lat temu zorganizowano pierwszy Festiwal Literatury i Teatru Between, któremu początek dało Seminarium Beckettowskie. Obecna sytuacja sprawia, że wydarzenie po raz drugi odbywa się online. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sposoby na pyszną kawę mrożoną. Idealna na ciepłe dni!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:40
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Czwórce przyrządzamy ją na zimno, m.in lodami. 
rozwiń zwiń