Bądź świadomym turystą! Podróżuj etycznie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 08:00
- Dla przyjezdnych miejscowi są raczej tolerancyjni i to niezależnie od kraju - przekonuje Ewa Gajewska. - Ale warto mieć szacunek dla tradycji i przestrzegać obowiązujących zakazów.
Audio
  • Jak podróżować po Tybecie, Tajlandii i Birmie? (Czwórka/Zmiennicy)
Świadomy turysta wspiera społeczności lokalne. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy podróżują po krajach objętych reżimem
Świadomy turysta wspiera społeczności lokalne. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy podróżują po krajach objętych reżimem Foto: Glow Images/East News

- Wybierając się do buddyjskiego klasztoru pamiętajmy, by nie odsłaniać za dużo ciała - tłumaczy gość Czwórki. - W Tybecie nie ma takiej pokusy, bo jest chłodno, ale w Tajlandii może to komuś przyjść do głowy.

Brak świadomości istnienia różnic kulturowych może prowadzić do nieporozumień. Żeby tego uniknąć warto dowiedzieć się czegoś więcej o celu naszej podróży. Jeśli będzie to kraj objęty reżimem, pamiętajmy o etyce. - Jeżeli wybierzemy się do Korei Północnej pieniądze, które tam zostawimy, wesprą tamtejsze władze - mówi podróżniczka. - Tymczasem w solidarnym podróżowaniu chodzi o coś zupełnie innego.    

***

Tytuł audycji: Zmiennicy

Prowadził: Patryk Kuniszewicz

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 13.12.2014

Godzina emisji: 14.20

(kul/asz)

Czytaj także

Turcja - kraj, który odkrywa się wszystkimi zmysłami

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 11:30
Zapierające dech w piersiach widoki, unoszące się w powietrzy piękne zapachy, szumiące palmy i morze oraz pyszne jedzenie - smak wakacji w Turcji na długo zostaje w pamięci... i na podniebieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesień w Portugalii? Skuś się na surwiwal w Lizbonie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 16:00
Portugalia cieszy się wśród polskich turystów opinią wiecznie słonecznego raju. Zamiast jednak wylegiwać się na plażach, warto zaopatrzyć się w wygodne buty i ruszyć szlakiem po wąskich uliczkach Lizbony. Jak zaplanować taką podróż?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Into the Wild" w trampkach przez Kanadę

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 16:40
Helikopterem nad oceanem, z grupą motocyklistów przez Góry Skaliste, a nawet z policją przez prerię. Tak Angelika Charycka przemierzała Kanadę.
rozwiń zwiń