Kihnu - najbardziej kobieca wyspa Europy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 16:00
Nieduża i malowniczo położona, należąca do Estonii wyspa Kihnu to miejsce wyjątkowe. Od wieków rządzą tam kobiety.
Audio
  • Estońska wyspa została wpisana na listę UNESCO jako Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości (Czwórka/Zmiennicy)
mieszkanki wyspy Kihnu
mieszkanki wyspy KihnuFoto: Joonas Plaan/Flickr

Kihnu ma powierzchnię 16,4 km² i liczy około 500 mieszkańców. - Trudno się tam dostać, bo prom przypływa raz na kilka dni. Turystów jednak nie brakuje. Pierwsze co im się z tym miejscem kojarzy to fakt, że panie chodzą tam na co dzień w pięknych, ludowych strojach i jest to tradycja kultywowana od wieków - opowiada Klara Sielicka-Baryłka z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Na Kihnu właśnie kobiety odgrywają pierwszorzędną rolę. To one bronią gospodarstw, pól, zwierząt, dzieci, ale przede wszystkim tradycji i unikalnego rzemiosła. - Mężczyźni na wyspie też byli i są, głównie rybacy i łowcy fok. Gdy oni wypływali w morze to właśnie panie musiały się wszystkim zajmować i sobie radzić - dodała Sielicka-Baryłka.
Miejscowa ludność wytworzyła lokalną kulturę, której bliżej do państw skandynawskich niż kontynentalnej Estonii. W 2003 Kihnu (wraz z sąsiednią wyspą Manija) została wpisana na listę UNESCO jako Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.

***

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: Klara Sielicka-Baryłka, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Data emisji: 24.01.2015

Godzina emisji: 14.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Zmiennicy".

ac/ag

Czytaj także

Bądź świadomym turystą! Podróżuj etycznie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 08:00
- Dla przyjezdnych miejscowi są raczej tolerancyjni i to niezależnie od kraju - przekonuje Ewa Gajewska. - Ale warto mieć szacunek dla tradycji i przestrzegać obowiązujących zakazów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Australia - jak przeżyć na końcu świata?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 12:40
- Turysta w Australii nie jest w stanie być obojętnym na to, co go otacza - mówi podróżnik Staszek Olędzki. - Lekarze latają tam samolotami, owiec jest więcej niż mieszkańców i można głaskać kangury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkady Paweł Fiedler - miłość do podróży dziedziczona w genach

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 12:20
- Niewiarygodne upały, wiatr we włosach i sztywny kark - tak podróż Fiatem 126p przez Czarny Kontynent wspomina Arkady Paweł Fiedler, wnuk wielkiego polskiego podróżnika.
rozwiń zwiń