Jesień w Portugalii? Skuś się na surwiwal w Lizbonie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 16:00
Portugalia cieszy się wśród polskich turystów opinią wiecznie słonecznego raju. Zamiast jednak wylegiwać się na plażach, warto zaopatrzyć się w wygodne buty i ruszyć szlakiem po wąskich uliczkach Lizbony. Jak zaplanować taką podróż?
Audio
  • O czym trzeba pamiętać wybierając się do Lizbony i jak zaplanować podróż, by dobrze się bawić, a potem bezpiecznie powrócić do kraju? (Czwórka/Zmiennicy)
Kręte ulice Lizbony warto zwiedzać pieszo
Kręte ulice Lizbony warto zwiedzać pieszoFoto: wikimedia.commons/fot.Tibor Kovacs

Wzory,
Wzory, ułożone z kamieni na ulicach Lizbony
/źr.wikimedia/fot.Tibor Kovacs

Wielu z nas ten właśnie kraj wybiera na cel swoich wakacyjnych wojaży. Tymczasem to także państwo, posiadające niezwykłą historię i mnóstwo zabytków, które warto odwiedzić. Centrum kulturalnym i politycznym kraju jest Lizbona, położona malowniczo na wzgórzach europejska stolica.

Jak mówi Dorota Kwinta, portugalistka, jeśli planujemy wycieczkę do Lizbony, należy zabrać ze sobą wygodne buty. Najlepiej bowiem zwiedzać to miasto na piechotę, a tamtejsze wąskie i pnące ulice stanowią dla turystów prawdziwe wyzwanie.

- Lizbońskie chodniki pokryte są niewielkimi wapiennymi kostkami brukowymi. Na najbardziej reprezentacyjnych ulicach miasta układane są one w bardzo piękne, czarno-białe wzory - opowiada ekspertka. - Z chodzeniem w szpilkach po takim podłożu radzą sobie jednak tylko rodowite mieszkanki - dodaje półżartem.

Czytaj także: Wycieczka do faweli w Rio de Janeiro <<<

Uliczka
Uliczka w Lizbonie
/źr.wikimedia/fot.Lusitana

Mapa podczas zwiedzania Lizbony… nie jest potrzebna. I tak bowiem z pewnością nie uda nam się nie zgubić. - Możemy mieć problem z trafieniem dwa razy w to samo miejsce. Dlatego, jeśli na naszej drodze pojawi się jeden z zabytków, albo choćby przytulna, lokalna restauracja, wejdźmy do środka, nie odkładajmy tego na później - przekonuje Kwinta.

Zobacz więcej: Najpiękniejsze zakątki świata. Podróże z Czwórką <<<

Jednak, choć - jak zaznacza ekspertka - spacerowanie po Lizbonie należy do przyjemności, podczas takiej wycieczki warto "mieć oczy dookoła głowy". Bo wszędzie tam, gdzie są turyści, trafić też można na kieszonkowców. Jak ustrzec się przed ewentualnym rabunkiem, a także, dlaczego w Lizbonie nie warto wynajmować samochodów? Zapraszamy do wysłuchania materiału dźwiekowego z audycji "Zmiennicy".

(kd/pg)

Czytaj także

Bieszczadzkie kolory jesieni - takich miejsc nie znacie...

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 10:00
Niezwykłe, barwne doliny i ciągnące się po sam horyzont szczyty Połonin. Ale też wodospady, żubry i "Park Gwiezdnego Nieba". Potrzebujesz naładować akumulatory przed zimą? Ruszaj w góry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złote Piaski - bułgarski kurort dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 19:00
Gdzie w połowie września można się opalać? Dokąd warto pojechać, by przedłużyć sobie lato? Do Złotych Piasków, turystycznego serca Bułgarii. - Jest tam świetna infrastruktura hotelowa i mnóstwo klubów - opowiada Kamil Ciszak ze Student Travel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geocaching. Poszukiwanie skarbów nową pasją Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 17:50
Jeszcze kilka lat temu geocatcherów w Polsce właściwie nie było. Moda na zabawę w poszukiwaczy skarbów przyszła do nas zza zachodniej granicy i dziś geocaching podbija serca naszych rodaków. Tylko w Warszawie ukrytych jest ponad 1000 skrzyń z różnymi drobiazgami.
rozwiń zwiń