Zakupoholizm. "U podłoża leży depresja lub lęk"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 11:55
Serialowe postaci z naręczem toreb, szafiarki co kilka dni prezentujące nowe ubrania, celebrytki pokazujące w telewizji swoje ogromne garderoby. - Wiele osób uważa, że to nic wielkiego i dumnie nosi koszulki z napisem "zakupoholizm" - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz.
Audio
  • Psycholog Katarzyna Kucewicz o pułapce zakupoholizmu (Czwórka/Strefa Prywatna)
Zakupoholik zamiast rozwiązywać życiowe problemy, poprawia sobie humor wydawaniem pieniędzy
Zakupoholik zamiast rozwiązywać życiowe problemy, poprawia sobie humor wydawaniem pieniędzyFoto: Glow Images/East News

Tymczasem uzależnienie od zakupów jest poważnym problemem, który dotyczy dwóch milionów ludzi w Polsce, głównie kobiet. - Kiedy zakupoholik idzie do sklepu, jest podekscytowany, nabuzowany, jakby nagle miał stać się jakiś cud. Sam moment wejścia do galerii handlowej jest tak fascynujący, że zakupoholik niczego już w życiu nie potrzebuje, a dla tych emocji jest gotowy wydać wszystkie pieniądze - mówi Kucewicz.

Ekspertka podkreśla też, że u podłoża uzależnienia często leży jakiś inny, głębszy problem. - To może być depresja albo zaburzenia lękowe. Ktoś boi się ludzi, uważa że jest gorszy, brzydszy i podnosi sobie samoocenę zakupami - tłumaczy. Podpowiada też, jak rozpoznać granicę między zdrowym kupowaniem a uzależnieniem i wyjaśnia, w jaki sposób można poradzić sobie z tym problenem.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog, autorka książki "Zakupoholizm. Jak samodzielnie uwolnić się od przymusu kupowania?")

Data emisji: 22.02.2016

Godzina emisji: 20.00

mg

Czytaj także

Zakupoholizm. Gdy głód zakupów nie pozwala normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 16:10
– Jeśli nie będziemy kupować, będziemy podenerwowani. To uczucie porównywalne do fizycznego głodu - pojawi się rozdrażnienie, zacznie nas boleć głowa, albo brzuch - mówiła o objawach zakupoholizmu psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ciało mówi "stop". Pułapka perfekcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 13:05
Perfekcyjni w pracy, w domu, wśród przyjaciół - tacy chcemy być. - Niektórzy mają przekonanie, że jeśli będą doskonali, to zasłużą na uznanie, wsparcie czy bliskość innych - mówi psychoterapeutka Eliza Istynowicz.
rozwiń zwiń