Gdy ciało mówi "stop". Pułapka perfekcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 13:05
Perfekcyjni w pracy, w domu, wśród przyjaciół - tacy chcemy być. - Niektórzy mają przekonanie, że jeśli będą doskonali, to zasłużą na uznanie, wsparcie czy bliskość innych - mówi psychoterapeutka Eliza Istynowicz.
Audio
  • Psycholog Eliza Istynowicz o zgubnych skutkach dążenia do perfekcji (Czwórka/Strefa Prywatna)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

Ekspertka wyjaśnia, że perfekcjonista to ktoś, kto nie mówi sobie "chciałbym" tylko "muszę" i przestrzega, że ciągłe życie pod presją może odbić się na naszym zdrowiu.

- Brak równowagi pomiędzy eksploatowaniem się a regeneracją sprawia, że nie jesteśmy w stanie wykrzesać z siebie 50 proc. możliwości, a w głowie mamy przekonanie, że powinniśmy wszystko robić na 100 proc. W takim konflikcie jest tak trudno wytrzymać, że ciało wpada na pomysł "no to sobie zachoruję, będziesz musiał się zatrzymać" - wyjaśnia psycholog.

Ekspertka tłumaczy też, dlaczego komunikaty typu "możesz więcej", "powinieneś więcej", które często słyszymy w dzieciństwie, przynoszą więcej szkody niż pożytku. Radzi także, jak akceptować własne porażki.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Gość: Eliza Istynowicz (psychoterapeutka)

Data emisji: 15.02.2016

Godzina emisji: 20.00

mg/kul

Czytaj także

Jak osiągnąć spokój? To droga na lata!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 09:10
Jarek Szulski i Jacek Santorski napisali książkę o poszukiwaniu spokoju. Zastrzegają jednak, że nie jest to poradnik, który powie czytelnikom, jak osiągnąć szczęście w weekend, bo praca nad sobą trwa lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życiowe zmiany - rady Mateusza Grzesiaka

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 17:10
Tym razem Mateusz Grzesiak podpowie, jak przystosować się do życia w nowym środowisku np. po przeprowadzce do innego miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma czegoś takiego, jak zarządzanie czasem"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 11:00
– Jest tylko odpowiedzialność za nasze działania – mówiła coach kariery Anna Witkiewicz w rozmowie wokół książki "Zwlekanie się opłaca" Rory'ego Vadena.
rozwiń zwiń