Schizofrenia trudna choroba. Cierpienie umysłu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 10:22
- Wiemy, że jest taka choroba jak schizofrenia, ale nie umiemy jej poprawnie scharakteryzować - mówi psychoterapeutka Magdalena Nowicka. - Schizofrenicy często uważani są za szaleńców - dodaje.
Audio
  • Dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS opowiada o schizofrenii (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Z danych WHO wynika, iż schizofrenia dotyka ponad 21 milionów osób na całym świecie. Cierpią na nią przede wszystkim młode kobiety i mężczyźni w wieku ok. 15 - 35 lat. Ludzie chorzy codziennie spotykają się z nietolerancją, niechęcią i brakiem zrozumienia, ponieważ Polacy o schizofrenii nie wiedzą prawie nic.

dr Magdalena Nowicka, psychoterapeutka Schizofrenia wiąże się z nierealnym, nierzeczywistym odbiorem świata. Podstawowe jej objawy to omamy i urojenia.


- Myślimy o schizofrenikach jako o osobach zagrażających - mówi ekspertka. - To jest choroba z grupy tzw. psychoz , bardzo poważna, bardzo ciężka. Jej nazwa oznacza rozszczepienie, rozdwojenie umysłu, ale nie jest to rozdwojenie osobowości. Wiąże się ona z nierealnym, nierzeczywistym odbiorem świata. Podstawowe jej objawy to omamy i urojenia - objaśnia.

Schizofrenia jest chorobą umysłu, duszy, wiąże się z ogromnym cierpieniem. Warto wiedzieć, że nie należy jej wiązać z psychopatią. Czwórkowy gość podpowiada jak postępować z osobami obciążonymi schizofrenią, wyjaśnia jak ważna jest ich aktywizacja zawodowa, a także skąd się bierze ta choroba i co może mieć wspólnego z grypą.

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Magdalena Nowicka (psycholog, psychoterapeuta z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 18.10.2016

Godzina emisji: 20.05

pj

Czytaj także

Ekshibicjonizm w sieci. Co i czemu pokazujemy światu?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 10:33
W dobie internetu ekshibicjonista to nie tylko stereotypowy "mężczyzna w czarnym płaszczu". Świat wirtualny skłania nas do różnych form ujawniania tego, co prywatne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chlubne uzależnienie. Pracoholizm ceniony społecznie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 09:44
- Pracoholizm to jedyne uzależnienie, które jest cenione - mówi psycholożka Aleksandra Figura. - Często za nim idzie sukces, awans, podziw, ale też cierpienie uzależnionego - wyjaśnia.
rozwiń zwiń