Idealny rodzic? "Zmienia siebie, nie dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 10:50
 - Dziecko z ADHD jest jak roślina, a ja - jako rodzic - jestem ogrodnikiem, który musi stworzyć mu najlepsze warunki do wzrostu - mówi Ewa Suchowiejko, autorka książki "Uprawa adehadowca w warunkach domowych".
Audio
  • Jak rozpoznać ADHD u dziecka i jak pomóc mu w prawidłowym rozwoju? (Strefa Prywatna/Czwórka)
  • ADHD w dorosłym życiu - jak je rozpoznać? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Skrót ADHD z jęz. angielskiego attention deficit hyperactivity disorder oznacza zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi (zdj. ilustracyjne)
Skrót ADHD z jęz. angielskiego attention deficit hyperactivity disorder oznacza zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi (zdj. ilustracyjne)Foto: santypan/Shutterstock.com

Ewa Suchowiejko Żyjemy w świecie, który oczekuje natychmiastowej gratyfikacji. Potrzebujemy widocznego skutku. Wychowując moje dzieci nauczyłam się cierpliwości. I tego, że efekty mogą pojawić się dopiero po latach

Jako mama chłopców z problemami rozmówczyni Kuby Jamrozka przyznaje, że długo szukała odpowiedzi na pytanie, czego potrzebują jej dzieci, żeby dobrze się rozwijać. - Najważniejsza okazała się akceptacja, że są pewne parametry, których nie zmienię, ale mogę zmienić siebie, żeby życie stało się lepsze - mówi.

Dziś synowie Ewa Suchowiejko mają 19 lat i przygotowują się do matury. - Bardzo dobrze odnaleźli się w dorosłości, a ADHD zostało im na poziomie działania impulsywnego. Inni mogą tego w ogóle nie zauważyć - tłumaczy.

W audycji podpowiadamy, jakie objawy u dziecka powinny zwrócić uwagę rodziców, tłumaczymy, że ADHD to nie tylko nadmierna ruchliwość i podpowiadamy, jak pomóc dziecku z ADHD i jego rodzicom.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Ewa Suchowiejko (autorka książki "Uprawa adehadowca w warunkach domowych")

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 20.05

kul/kd

Czytaj także

SuperBetter. "Graj w gry i stań się człowiekiem sukcesu"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 13:00
- Zbliżają ludzi, przyczyniają się do życiowych sukcesów, mogą ocalić świat. Tak działają na nas gry komputerowe według Jane McGonigal, autorki książki "SuperBetter. Życie to gra" - opowiada psycholog Karolina Cikowska.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość nie istnieje? To tylko... chemia w Twoim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 14:49
 - Ta chemia trwa średnio dwa lata. Między 18. a 42. miesiącem znajomości dwojga ludzi dochodzi do osłabienia działania fenyloetyloaminy, wówczas miłość przygasa, a pary się rozstają - mówił Adam Kasiński z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń