Chrapiesz? Sprawdź, jak się pozbyć tej przypadłości

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:01
Jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń snu jest chrapanie. Robi to niemal 10 mln Polaków, a połowa z nich nawet o tym nie wie.
Audio
  • Dlaczego chrapiemy i co zrobić, by zacząć spać długo i zdrowo? (Dzień Kobiet/Czwórka)
Sposoby na walkę z chrapaniem - to temat rozmowy w Dniu Kobiet
Sposoby na walkę z chrapaniem - to temat rozmowy w "Dniu Kobiet"Foto: Shutterstock.com/Africa Studio

Karolina Wincewicz Bezsenność często bywa następstwem określonych cech, jakie mamy: nadwrażliwości, neurotyzmu, lęków. Do tego dochodzi stresor, a potem czynniki utrwalające, które powodują nasilanie bezsenności

- Chrapanie nie jest jednostką chorobową, więc jeśli nie sprawia to komuś problemów, nie jest leczone. Wielu pacjentów jednak z powodu chrapania dotyka senność dzienna czy ogólne "rozbicie" - mówił laryngolog dr Jan Bardadin. Tłumaczył też, dlaczego chrapiemy i co z wiekiem dzieje się z naszym podniebieniem, czy językiem, co sprawia, że sen zaczyna być problemem. Jak przekonywał, podstawowymi technikami radzenia sobie z chrapaniem są… zabiegi chirurgiczne, czyli m.in. zwężenie dróg oddechowym. Na czym polegają, to tłumaczył w Czwórce.

W programie eksperci mówili także m.in., jak dbać o zdrowy sen. Jak przekonywała Karolina Wincewicz, ważne jest chodzenie spać i wstawanie o podobnych porach, co sprawi, że nasza wydajność podczas dnia będzie większa. Jak podkreślała, jedną z metod na szybkie zasypianie i mocny sen jest stosowanie "zasady trzech godzin". - Trzy godziny przed planowanym pójściem spać wyciszamy organizm, nie ćwiczymy, nie pijemy kawy i ograniczamy jedzenie. Unikamy dłuższych drzemek w ciągu dnia i rezygnujemy z leków nasennych. Dbamy też o temperaturę w pokoju - opowiadała ekspertka. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki, w której eksperci zdradzają także m.in., czy jest zasada "siedmiu dni w tygodniu", a także, dlaczego - chcąc uniknąć bezsenności - nie warto kłaść się wcześniej spać.

kobieta kwiaty 1200.jpg
Oddech jest ważny. Jak nas leczy powietrze?

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Goście: dr Jan Bardadin (laryngolog z Centrum Medycznego MML), Karolina Wincewicz (psychoterapeutka i trenerka snu)

Data emisji: 10.03.2017

Godzina emisji: 6.28

kd/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak przytulanie pomaga nam w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 10:42
Dotyk jest wyjątkowo ważny dla naszego rozwoju, inteligencji i zdrowia. - Z przytulania nie można, nie powinno się wyrastać, ono jest bardzo istotne przez całe życie - mówiła seksuolog Izabela Dziugieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile snu potrzebuje człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 15:42
Jak długo powinieneś spać, by rano czuć się dobrze i mieć dużo energii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wewnętrzna jędza. Kim ona jest i jak ją ujarzmić?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 11:30
- Jędza to jest nasza fałszywa wewnętrzna przyjaciółka, która nie wierzy w nasze zdolności i próbuje nas asekurować przed upadkiem - tłumaczyła w Czwórce Joanna Godecka, coach i terapeutka.
rozwiń zwiń