Jak wychować samodzielne i pewne siebie dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 13:16
Co robić, by dziecko nie zrażało się przy pierwszych trudnościach i potrafiło współpracować z innymi? O tym porozmawiamy z psycholożką i psychoterapeutką Katarzyną Kucewicz.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Olena Yakobchuk

W książce "Epidemia EGOizmu" doradca rodzinny Amy McCready proponuje 35 narzędzi, które skutecznie pomagają rodzicom w konsekwentnym stawianiu granic, eliminowaniu postaw roszczeniowych oraz przygotowaniu dziecka do samodzielności - czytamy na okładce.

Autorka twierdzi, że obecnie wszystkie dzieci - od przedszkolaka do nastolatka - rządzą otoczeniem i ani im się śni oddać tę pozycję bez walki. Podkreśla też, że przywileje to ślepa uliczka, bo dzieci, które są przyzwyczajone do otrzymywania wszystkiego, co chcą, i to najlepiej natychmiast, nie są w stanie samodzielnie stawić czoła pojawiającym się problemom.

Co zatem zrobić, by wychować szczęśliwe i pewne siebie dziecko, nie zrażające się przy pierwszych trudnościach i współpracujące z innymi? Na te pytania odpowiedzi poszukamy z Katarzyną Kucewicz, psycholożką i psychoterapeutką.

***

Na "Strefę Prywatną" w środę (28.06) w godzinach od 20.05 do 22.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

kd/jsz

Czytaj także

Ojciec, który okazuje uczucia - nowy podział ról w rodzinie?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 12:18
Stereotypowy ojciec zajmuje się w domu naprawą gniazdek, nie wie, gdzie jest herbata i nie orientuje się, do której klasy chodzą jego dzieci. A zaangażowany?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terapia uzależnień. Tożsamość i relacja to słowa klucze

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 11:00
- W profilaktyce uzależnień chodzi o to, żeby było coraz mniej powodów po sięganie po różne substancje i zachowania. Młodym ludziom trzeba zaoferować coś, co będzie bardziej atrakcyjne - mówił w Czwórce Robert Banasiewicz, pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach.  
rozwiń zwiń