Terapia uzależnień. Tożsamość i relacja to słowa klucze

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 11:00
- W profilaktyce uzależnień chodzi o to, żeby było coraz mniej powodów po sięganie po różne substancje i zachowania. Młodym ludziom trzeba zaoferować coś, co będzie bardziej atrakcyjne - mówił w Czwórce Robert Banasiewicz, pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach.  
Audio
  • Robert Banasiewicz o profilaktyce i terapii uzależnień (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: igorstevanovic/Shutterstock.com

Robert Banasiewicz W profilaktyce uzależnień chodzi o to, czy się lubię, jak mi jest w relacji, czy mam do siebie szacunek, czy robię w życiu rzeczy, które zasługują na moje uznanie. To wszystko stanowi o naszej tożsamości

- Jeśli poszłoby się do szkoły, żeby powiedzieć młodym ludziom, że narkotyki są złe to nie nawiąże się z nimi relacji. Oni wiedzą, że to jest złe. Nie wiedzą jednak rzeczy najważniejszych, co czują, jak emocje wyrażać i jak się zachowywać - tłumaczył Robert Banasiewicz.

Jak przekonywał w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem, uzależnieniu od substancji i kompulsywnych zachowań nie ulega każdy. - Wszyscy jednak uzależniamy się od złego myślenia o sobie. O wiele szybciej myślimy o sobie źle niż dobrze. Można nawet powiedzieć, że złe mówienie na swój temat jest w naszym społeczeństwie dobrze widziane - wyjaśniał.

Dlaczego nauka okazywania emocji i rozładowywania agresji są kluczowe w leczeniu uzależnień wśród młodych ludzi? Jak do nich dotrzeć? Jakie zupełnie nowe uzależnienia zagrażają dziś młodzieży? Więcej o tym w nagraniu audycji.

Robert Banasiewicz W Pustnikach organizuję konferencję, która przyszła mi do głowy dzięki współpracy z pedagogami z różnych małych miejscowości na Mazurach. Chcę rzucić światło na to, jak ważna jest ich dobra praca wykonywana w małych ojczyznach

W "Strefie Prywatnej" mówiliśmy też o odbywającej się 10 czerwca 2017 roku w Pustnikach konferencji - "Jak wychowywać mądrze i bezpiecznie? Potrzeby i trendy wychowawcze". Ponadto Jakub Janiszewski opowiadał o stworzonym przez niego projekcie "Bezpieczne i ekologiczne wakacje".

Specjalista terapii uzależnień Robert Banasewicz w Czwórce/fot. Czwórka Specjalista terapii uzależnień Robert Banasiewicz w Czwórce/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Robert Banasiewicz (pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzacy Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach), Jakub Janiszewski (autor projektu "Bezpieczne i ekologiczne wakacje")

Data emisji: 5.06.2017

Godzina emisji: 20.05

jsz/ei

Czytaj także

Ojciec, który okazuje uczucia - nowy podział ról w rodzinie?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 12:18
Stereotypowy ojciec zajmuje się w domu naprawą gniazdek, nie wie, gdzie jest herbata i nie orientuje się, do której klasy chodzą jego dzieci. A zaangażowany?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesny etos męskości. Jak go odkryć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 11:30
W "Strefie Prywatnej" o kondycji współczesnych mężczyzn rozmawiamy z Jackiem Masłowskim, psychoterapeutą, coachem, filozofem, prezesem Fundacji Masculinum i współautorem książki "Czasem czuły, czasem barbarzyńca".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak budować charakter dziecka? "Wychowaniem bliskości"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 10:40
- Ani stresowe, ani bezstresowe wychowanie nie zadziałało. Teraz jest nowa metoda, która polega na tym, by być blisko z dzieckiem i starać się zrozumieć jego emocje, ale też pamiętać o konsekwencji i dyscyplinie - wyjaśnia Sylwia Sitkowska z Przystani Psychologicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zajęcie na trzy etaty. Jak zostać Rodzicem SOS?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 16:20
- Wioski Dziecięce SOS na świecie działają już 60 lat, a w Polsce od ponad 30. Pomagamy dzieciom, które z różnych powodów nie mogą się wychowywać w rodzinie biologicznej - tłumaczyła w rozmowie z Dominiką Klimek Katarzyna Trocińska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.      
rozwiń zwiń