Literatura erotyczna. Dlaczego po nią sięgamy?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 14:30
- Po literaturę erotyczną sięgamy tak jak po każdą inną książkę, bo chcemy przeżyć ciekawą historię, albo po prostu zaspokoić naszą ciekawość - mówiła w Czwórce Anna Bia Sadowska, autorka literatury erotycznej.   
Audio
  • Czego nas uczy literatura erotyczna? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Jaką książkę warto zabrać do łóżka? O to pytaliśmy Was w Czwórce (zdjęcie ilustracyjne)
Jaką książkę warto zabrać do łóżka? O to pytaliśmy Was w Czwórce (zdjęcie ilustracyjne)Foto: wavebreakmedia/Shutterstock.com
Strefa Prywatna Czwórka 10.07.2017 Anna Bia Sadowska i Katarzyna Salligia-Jabłońska w Czwórce/fot. Czwórka

- W literaturze erotycznej seksualność musi być głównym wątkiem książki - przekonywała w rozmowie z Kubą Jamrozkiem Anna Bia Sadowska. - Są też bardzo dobre książki obyczajowe, w których seks jest opisywany w ciekawy sposób - dodała. Towarzysząca jej Katarzyna Salligia-Jabłońska, również autorka erotycznych opowiadań, mówiła zaś o tym, dla kogo książki erotyczne się pisze. - Przyjęło się, że one są dla kobiet, a mężczyźni są wzrokowcami. Wydaje mi się jednak, że panowie też ich szukają - tłumaczyła.

W "Strefie Prywatnej" zaproszone autorki opowiadały też o tym, jak literatura erotyczna rozwijała się od czasów starożytnych. - W szkole mało kto zwracał uwagę na to, o czym czytamy w "Erotykach Safony" - podkreślała Anna Bia Sadowska. - Najgorsze dla erotyki było średniowiecze. Wtedy ciało i seksualność zostały zepchnięte do rynsztoka - dodała. A kiedy ukuto takie pojęcia jak "sadyzm" i "masochizm"? - One pojawiły się w literaturze libertyńskiej XVII i XVIII wieku - mówiła Katarzyna Salligia-Jabłońska. - Ta literatura może jednak wypaczać seksualność, bo libertyni byli skupieni przede wszystkim na swoich przyjemnościach - zaznaczyła.

A jak zaproszone ekspertki odniosły się do sukcesu bestsellera "50 twarzy Greya"? Czy ich zdaniem jest to dobra literatura erotyczna? Czy książki erotyczne wypada czytać w komunikacji miejskiej? Czy mogą one mieć także wymiar terapeutyczny? No i jaka jest granica między erotyką a pornografią? Tego wszystkiego dowiecie się, słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórki.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Anna Bia Sadowska i Katarzyna Salligia-Jabłońska (autorki literatury erotycznej i strony internetowej "Buduar rozkoszy")

Data emisji: 10.07.2017

Godzina emisji: 20.05

jsz/kd

Czytaj także

Białe związki. Miłość i zaufanie wystarczają?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 12:30
- Jeśli spełnione są normy partnerskie i decyzja o wyrzeczeniu się zbliżeń fizycznych jest podjęta za obopólną zgoda, to ja nie widzę w tym nic złego - tłumaczy seksuolog Andrzej Gryżewski.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bycie singlem. Życiowy wybór czy porażka?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 12:30
- W skórze "singla" można poczuć się lepiej niż w skórze "starej panny" czy "starego kawalera". I dotyczy to nie tylko ludzi młodych, ale także tych, którzy są samotni z powodu życiowych przejść - przekonuje psycholog Izabela Wożyńska-Więch.
rozwiń zwiń