Bycie singlem. Życiowy wybór czy porażka?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 12:30
- W skórze "singla" można poczuć się lepiej niż w skórze "starej panny" czy "starego kawalera". I dotyczy to nie tylko ludzi młodych, ale także tych, którzy są samotni z powodu życiowych przejść - przekonuje psycholog Izabela Wożyńska-Więch.
Audio
  • Kim jest współczesny singiel i dlaczego chce nim być? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Czytaj także
radość 1200.jpg
Radość z małych rzeczy. 101 sposobów na szczęście

W Polsce co czwarty dorosły Polak jest singlem - tak wynika z badań przeprowadzonych przez CEBOS. - W zależności od tego, jak dana osoba przeżywa samotność i w jakim jest punkcie życia - bycie singlem może być dla niej powodem do radości, albo do smutku. Jeśli ktoś potrzebuje czasu po rozstaniu to wiadomo, że ten stan będzie dla niego korzystny. Jeśli ktoś jednak nie radzi sobie z samotnością, potrzebuje się przytulić, to nie będzie z tego zadowolony - wyjaśnia gość Czwórki.

Izabela Wożyńska-Więch zaznacza także, że kojarzone z byciem singlem egoizm i egocentryzm - jej zdaniem - funkcjonują jako stereotypy. Czy dziś w Polsce single wciąż czują stałą presję otoczenia? Czy nadal są wykorzystywani w pracy, bo przecież nie mają zobowiązań rodzinnych? A może bycie singlem i życie w pojedynkę jest ciekawe i spełnione? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. W audycji mówimy także o tym, jak postrzega się ludzi żyjących w stanie wolnym i dlaczego niektórzy wolą, bądź muszą, żyć w pojedynkę oraz czy bycie singlem to wybór czy porażka.


Czytaj także
tłum ludziki lego 1200x660.jpg
Wewnętrzny krytyk. Czy można go uciszyć?

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Izabela Wożyńska-Więch (psycholog, psychoterapeuta, Centrum-Ja)

Data emisji: 25.04.2017

Godzina emisji: 20.05

kul/kd


Czytaj także

Miłość nie istnieje? To tylko... chemia w Twoim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 14:49
 - Ta chemia trwa średnio dwa lata. Między 18. a 42. miesiącem znajomości dwojga ludzi dochodzi do osłabienia działania fenyloetyloaminy, wówczas miłość przygasa, a pary się rozstają - mówił Adam Kasiński z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nietrwałe związki. Czemu się rozstajemy?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:52
Statystyki mówią o rosnącej liczbie rozstań i rozwodów, a także o coraz późniejszym wieku zawierania małzeństw. Pierwszy poważniejszy kryzys w związku zdarza się po trzech latach, natomiast najczęstszy powód rozstań to niezgodność charakterów - przyznaje się do niego aż 60 proc. respondentów.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety udanego związku. "Sztuką jest wspólne dojrzewanie"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 12:50
- Na początku z reguły jest cudownie. Potem, żeby nam się relacja nie rozjechała, należy pamiętać i zaakceptować to, że każdy z nas się zmienia - tłumaczy psycholog Dorota Minta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białe związki. Miłość i zaufanie wystarczają?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 12:30
- Jeśli spełnione są normy partnerskie i decyzja o wyrzeczeniu się zbliżeń fizycznych jest podjęta za obopólną zgoda, to ja nie widzę w tym nic złego - tłumaczy seksuolog Andrzej Gryżewski.    
rozwiń zwiń