Małżeństwo i młodość. Jest im nie po drodze?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 18:07
Według najnowszych badań CBOS młodzi ludzie coraz rzadziej i coraz później zawierają małżeństwa - wśród kobiet średni wiek zawierania małżeństw w ostatnich latach wzrósł z 23 do 27 lat, natomiast wśród mężczyzn z 25 do 28 lat. Jakie mogą być tego przyczyny? Dlaczego młodzi odkładają lub rezygnują ze ślubu?
Audio
  • Dlaczego młodzi rezygnują z zawierania małżeństw? (Czat Czwórki/Czwórka)
Jak zaznacza psycholożka Katarzyna Kucewicz, w małżeństwie trzeba prowadzić dialog
Jak zaznacza psycholożka Katarzyna Kucewicz, "w małżeństwie trzeba prowadzić dialog"Foto: NGDPhotoworks/Pixabay.com

Katarzyna Kucewicz Dobrze jest, jeśli w małżeństwie panuje partnerstwo. To wymaga dojrzałości i wysokiego poczucia własnej wartości

- Z perspektywy mojego zawodu wygląda to tak, że ludzie nie biorą ślubów, bo najpierw muszą zrobić karierę, żeby nie wypaść z rytmu - tłumaczy psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz. - Jest też dużo osób, które bardzo późno dojrzewają i nie mają ochoty na poważniejsze deklaracje - dodaje zaproszona specjalistka.

Swoją perspektywę dotyczącą spadającej liczby małżeństw wśród młodych ludzi w "Czacie Czwórki" przedstawia też ks. Sergiusz Dębecki z Parafii Św. Anny w Warszawie. - To widać w statystykach. Z całą pewnością ma na to wpływ niż demograficzny i migracja. Dużo ludzi wyjechało do pracy za granicą - przekonuje ks. Sergiusz Dębecki. - Bałbym się porównywać dzisiejsze pokolenia z przeszłymi. Współcześnie wiarę przeżywa się inaczej. Ważniejsze jest osobiste spotkanie z Bogiem - podkreśla duchowny.

ks. Sergiusz Dębecki Małżeństwo to przyrzeczenie, a jeśli coś przyrzekam, to mnie jakoś definiuje, pozwala mi określić tożsamość. To jest most rzucony na strumień czasu

Zaproszeni goście zgodnie twierdzą, że małżeństwo to przede wszystkim sztuka kompromisu, a branie odpowiedzialności za drugiego człowieka jest niezwykle trudne. Czy to właśnie tej odpowiedzialności boją się dziś młodzi, czy bardziej obawiają się niepowodzenia w związku i społecznej presji? A może po prostu małżeństwo przestaje być młodym ludziom potrzebne do tego, żeby budować wspólne życie? Między innymi na te pytania szukamy odpowiedzi w "Czacie Czwórki".

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Katarzyna Kucewicz (psychololożka i psychoterapeutka), ks. Sergiusz Dębecki (Parafia Św. Anny w Warszawie)

Data emisji: 25.07.2017

Godzina emisji: 15.08

jsz/mz

Czytaj także

Gdy różnica wieku nie ma znaczenia...

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 11:50
- W mojej praktyce częściej zdarza się takie rozdanie, w którym mężczyzna jest starszy od kobiety. Dlaczego to nas nie dziwi, a dziwią nas inne historie? - zastanawiała się w Czwórce sex & life coacherka Marta Niedźwiecka, nawiązując do związku prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze swoją starszą o 24 lata żoną Brigitte Macron.
rozwiń zwiń
Czytaj także

AIESEC. "Kształci młodych w duchu tolerancji"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 19:34
- Celem tej międzynarodowej organizacji studenckiej jest przekazywanie młodym ludziom zdolności liderskich. Powstała ona po II wojnie światowej, między innymi właśnie po to, aby zapobiegać tego rodzaju konfliktom - tłumaczyła w "Czacie Czwórki" Ola Jeż, koordynatorka programu Global Host w polskiej filii AIESEC przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. 
rozwiń zwiń