Wampiry i inne potwory - terapeutyczna rola strachu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 12:24
Wieczorami, gdy nasza wyobraźnia zaczyna mocniej pracować, najczęściej pojawia się strach. Podobno są tacy, którym uczucie to zupełnie nie przeszkadza. Warto się bać?
Audio
  • Anatomia strachu według Sylwii Błach. Dlaczego lubimy się bać? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Bonnybbx

izabela dziugieł jakub jamrozek 1200.jpg
Zazdrość - niebezpieczna namiętność czy naturalne zjawisko?

- Żyjemy w bezpiecznych, komfortowych czasach i lubimy dostarczać sobie adrenaliny: czy to w formie skoku na bungee, ze spadochronem, czy czytania strasznych historii - przekonywała pisarka Sylwia Błach. Jak tłumaczyła, w "strachu w kontrolowanych warunkach" nie ma nic złego. - Jest to przyjemne uczucie, jeśli wiemy, że w każdej chwili możemy wyłączyć telewizor, zamknąć książkę. Wówczas z jednej strony panujemy nad naszym strachem, a z drugiej, wsiąkamy w historię, która go powoduje. Po takim "wyrzucie" adrenaliny następuje "wyrzut" hormonów szczęścia - mówiła rozmówczyni Jakuba Jamrozka.

Sylwia Błach Pisząc swoje teksty, potrafię sama siebie przestraszyć

Sylwia Błach opowiadała, czy - przypadku dzieci, obok muzyko-, czy bajkoterapii - możliwa byłaby horroroterapia, zdradziła, jak pisze się powieści grozy dla najmłodszych i gdzie należy szukać prawdziwych goblinów i poltergeistów, ale także, skąd wziął się jej literacki pseudonim, czyli Wampirzyca. W programie wysłuchaliśmy też rozmowy z Dorotą Mintą, psychoterapeutką, która tłumaczyła m.in. różnicę między strachem a lękiem, a słuchacze Czwórki w naszej sondzie mówili o swoich ulubionych czarnych charakterach.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Sylwia Błach (pisarka grozy, autorka książki "Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory", programistka gier komputerowych i blogerka) 

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/mg

Czytaj także

Męska strona mocy. Od chłopca do mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:30
- O ile kobiety w ostatnich czasach zyskały na swojej tożsamości, to my mężczyźni rozmywamy ją, gubiąc się w coraz to nowym spełnianiu oczekiwań, opcji, które nam mówią co jest, a co nie jest poprawne - mówi specjalista terapii uzależnień, Robert Banasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porządek w mieszkaniu - porządek w głowie i poukładane życie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:15
Jak tłumaczył dr Paweł Fortuna, z życiem jest jak z muzyką, podlega pewnym prawom, jak znaki przykluczowe czy metrum. - Jeśli złamiemy zasady, które rządzą naszą - metaforycznie - kompozycją, może się to skończyć kakofonią - mówił psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamartwianie się. Dlaczego to robimy?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 10:00
Tworzenie czarnych scenariuszy nikomu chyba nie jest obce, nawet największym optymistom. Mówi się, że zamartwianie się to domena kobieca. Dlaczego wpadamy w pułapki pesymizmu i jak sobie z nimi radzić?
rozwiń zwiń