Porządek w mieszkaniu - porządek w głowie i poukładane życie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:15
Jak tłumaczył dr Paweł Fortuna, z życiem jest jak z muzyką, podlega pewnym prawom, jak znaki przykluczowe czy metrum. - Jeśli złamiemy zasady, które rządzą naszą - metaforycznie - kompozycją, może się to skończyć kakofonią - mówił psycholog.
Audio
  • Jak "oczyścić" swoje życie - rozmowa z Pawłem Fortuną (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu/Shutterstock.com
iwona firmanty 1200.jpg
Jak znaleźć miłość? Zacznij od pokochania siebie

Warto co jakiś czas zrobić życiowe porządki w swoim otoczeniu, ale także - wewnątrz swojej głowy. Wymieść niezrealizowane plany, na nowo ustalić priorytety, odpuścić to, co już nieważne, dokończyć sprawy, które są tego warte, zrobić remanent dążeń i związków, czy pozbyć się "przydasiów". - Ludzie otaczają się przedmiotami jak murem, a sama świadomość ich posiadania wiąże się z naszym poczuciem bezpieczeństwa. Mamy rzeczy, których nie używaliśmy od czterech lat, ale "kiedyś się przecież przydadzą". Znajdujemy je, wkładamy z powrotem do szuflady, zapominamy o nich. Tymczasem takie "przydasie" zabierają nam życiową przestrzeń - tłumaczył dr Paweł Fortuna.

mężczyzna biznesmen praca zwolnienie 1200x660.jpg
Kryzys w karierze zawodowej - jak go pokonać?

Dlaczego warto dążyć do tego, by być minimalistą, jakie są trzy metody na to, by zrobić porządek z rzeczami, które zalegają w naszym domu i życiu? Dlaczego i kiedy warto mieć chwile "słabości" i pozwolić sobie na "artystyczny nieład"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. W programie rozmawialiśmy także ze słuchaczami o ich problemach i sposobach na "czyszczenie swojego życia", a także z Katarzyną Kędzierską, blogerką i autorką ksiązki "Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce". Ponadto zaproszony ekspert zdradzał, dlaczego "życie to taki wyścig, w którym wygrywa ten, kto ostatni dobiegnie do mety".

Paweł Fortuna i Jakub Jamrozek w studiu Czwórki Paweł Fortuna i Jakub Jamrozek w studiu Czwórki

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Paweł Fortuna (psycholog, trener biznesu, pracownik Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL i wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz

Czytaj także

W tłumie bezpieczniej... czy warto być jak inni?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 11:30
To, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami jest oczywistością. W pewnych sytuacjach jednak zachowujemy się tak, jakbyśmy byli. Dlaczego tak się dzieje i co tak naprawdę znaczy być sobą - w "Strefie Prywatnej" spytaliśmy o to studentkę psychologii Paulę Pyrcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Miller: idealny facet jest przede wszystkim swój

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:22
- Stereotypowo utarło się mówić, że "chłop jest prosty jak cep". A oni wcale nie chcą tylko "seksu i żarcia" - mówi w Czwórce psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Miller, autorka książek i razem z Suzaną Giżyńską współautorka "Instrukcji obsługi faceta".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Królewicz Olch", czyli terapeutyczna moc kina

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 14:05
To historia o wybitnie utalentowanym nastolatku, który jest oczkiem w głowie apodyktycznej matki... Nowy obraz Kuby Czekaja ma wartość filmoterapeutyczną? - Film podobał mi się na kilku poziomach. W baśniowym, romantycznym świecie reżyser porusza tu tematykę dorastania - mówi w Czwórce psycholog i psychoterapeuta Bartek Szymczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychoanaliza. Czym jest i komu może pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 10:30
- Psychoanaliza ma na celu odkrycie u pacjenta nieuświadomionego pragnienia. Jest to coś, co nam w duszy gra, ale staramy się tej myśli nie dopuszczać do siebie - tłumaczy psychoanalityk Marcin Piotrowski.  
rozwiń zwiń