Stalking. Jak się bronić przed prześladowaniem?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 12:28
Jak utrudnić komuś życie? Stalking może przybierać postaci, np. wysyłania SMS-ów, śledzenia ofiary, słownego lub fizycznego jej zaczepiania, stałego nagabywania, wpisywania komentarzy na portalach internetowych, ale także… przesyłania kwiatów, czy wyznawania miłości.
Audio
  • Czym przejawia się stalking i jak się przed nim bronić? Rozmowa z Adamem Straszewiczem (Strefa Prywatna/Czwórka)
Adam Straszewicz w studiu
Adam Straszewicz w studiuFoto: Czwórka
izabela dziugieł jakub jamrozek 1200.jpg
Zazdrość - niebezpieczna namiętność czy naturalne zjawisko?

Stalking, czyli z ang. skradanie, naprzykrzanie, czatowanie, po raz pierwszy zaobserwowany został w USA jeszcze w latach 80. - Istnieje wzorzec zachowań ingerencyjnych, czyli takich, które uderzają w wolność i poczucie godności drugiej osoby. Te zachowania są najczęściej legalne, społecznie akceptowalne i mieszają się z tymi społecznie nieakceptowalnymi. Wyłania się z nich ukryta - często niebezpośrednia - groźba, która sprawia, że ofiary nękania odczuwają stały niepokój, osaczenie oraz poczucie zagrożenia życia - tłumaczył psycholog śledczy Adam Straszewski.

Kiedy zaczyna się stalking i jak się przed nim ustrzec? Kto stalkuje częściej - kobiety czy mężczyźni i która z płci jest w naprzykrzaniu się bardziej wyrachowana? Dokąd po pomoc może zwrócić się ofiara stalkera? Co zrobić, gdy... mieszkamy ze stalkerem? O tym mówił ekspert w Czwórce. W programie wysłuchaliśmy także m.in. historii Liv Pawłowskiej, aktorki, wokalistki, która opowiadała, jak poradziła sobie z atakami stalkera.

Duchy 1200.jpg
Wampiry i inne potwory - terapeutyczna rola strachu

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Adam Straszewicz (psycholog śledczy, prowadzący szkolenia z zakresu przeciwdziałania stalkingowi)

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz

Czytaj także

Stalking - gdy miłość prowadzi do przestępstwa

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 13:55
W najbliższej audycji zajęliśmy się stalkingiem. Jest to przestępstwo, a dochodzi do niego wtedy, gdy uczucia wymykają się spod kontroli i zamieniają w obsesję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mobbing. Gdzie kończą się niewinne żarty?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 18:38
- Granica między komplementem, który wyraża uznanie, a molestowaniem jest bardzo wyczuwalna, choć trudno ją zdefiniować na poziomie prawnym - mówi Aleksandra Piotrowska, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka rodzina jest (nie)zgodna z prawem?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 16:16
Model rodziny zmienia się, a podział ról kobiety i mężczyzny wygląda dziś zupełnie inaczej niż jeszcze 50 lat temu. Czy możemy mówić o jednej definicji rodziny i małżeństwa we Wspólnocie Europejskiej?
rozwiń zwiń